Deformation styles and rates along the North Anatolian Fault Zone in the Sea of Marmara based on onshore-offshore seismic, geodetic and geologic data
Kuzey Anadolu Fayının Marmara Denizi boyunca kara ve deniz tabanlı sismik, jeodezik ve jeolojik verilerine dayalı deformasyon stilleri ve hızları
- Tez No: 676205
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tezin amacı Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi içerisindeki kuzey kolu boyunca uzanan karmaşık fay geometrisi üzerine yapılan tartışmalara sismolojik, jeodezik ve jeolojik verileri kullanarak katkı sağlamaktır. Odak mekanizmaları: (1) Küçük ve orta büyüklükteki depremler 2002-2015 arasında kara istasyonları tarafından kaydedilen veriler kullanılarak Kuge (2003) ters çözüm yöntemiyle, (2) mikrodepremler 2015-2016 arasında 15 deniz tabanı gözlem istasyonu verileri kullanılarak Horiuchi (2015) tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Jeodezik kabuk gerinim hızları, 1994-2013 arasında 112 GPS istasyonu tarafından kaydedilen GPS vektörlerinin kuzey ve doğu bileşenlerinin enterpolasyonu ile elde edilmiştir. Gerinim ε ̇ ve moment hızları M ̇ Kostrov'un (1974) Ward, 1994 tarafından modifiye edilen bağıntısıyla hesaplanmıştır. Sonuçlar, bölgede genişleme ve doğrultu atımlı rejimin hakim olduğu, sıkışma rejiminin ise nadir olduğu, Çınarcık Baseni (CB) ve Marmara Adası ile Orta Basen (CeB) arasındaki alanda kayda değer bir uzama olduğu, Marmara Adası ve Ganos'un batısında ve CeB'den CB'ye doğru uzanan Orta segmentte sıkıştırma veya transpressyonel özellikler olduğu gözlenmiştir. Kumburgaz Baseninde gözlemlenen seyrek sismisite bölgedeki en düşük ε ̇ değerini, 11x10-8/y, vermiş olup, bu segmentin kilitli olabileceği ve dolayısıyla gerinim biriktirebileceği fikrini desteklemektedir. Aletsel dönem için hesaplanan M ̇_seis, M ̇_geod ve M ̇_geol'e göre çok düşük değerler vermiştir. Bu sonuçlar iki şekilde yorumlanabilir: (1) asismik yüzey kayması, (2) fay boyunca gerinimin birikmeye devam ettiği, sismik enerjinin ise sadece küçük bir kısmının küçük büyüklükteki depremlerle açığa çıkması. Jeodezik gerinim hızları CB'de en yüksek değerleri, 24x10-8/y, işaret etmiş olup, en düşük değerler, 11x10-8/y, Orta Marmara'da görülmüştür. CB'deki fay segmentinin her iki ucundaki yüksek gerinim hızları, bu segmentin durağan bir şekilde kaymakta olduğunu, bunun tersine, Orta Marmara'daki düşük gerinim hızları, KAF'ın bu segmentinin kilitli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to make a contribution on the long lasting debate on complex fault geometry along the northern branch of the NAF beneath the Sea of Marmara, using seismological, geodetic and geologic data. The focal mechanisms of: (1) small to moderate size events are obtained by CMT inversion technique of Kuge (2003), using onshore waveform data from 2002-2015, (2) micro-earthquakes are obtained using technique of Horiuchi (2015), using offshore waveform data recorded by 15 OBS stations from 2015-2016. The geodetic horizontal crustal strain rates are determined at equally spaced grid points by interpolating northing and easting components of the 112 GPS vectors from 1994-2013. The strain ε ̇ and moment rates M ̇ are calculated by Kostrov's (1974) summation method later modified by Ward (1994). The results indicate that extensional and strike-slip style dominates the region, while compression features are rare. Significant elongation is observed in Çınarcık Basin (CB) and the area between Marmara Island and Central Basin (CeB). Compressional or transpressional features is derived to the west of Marmara Island and Ganos and in the Central segment extending from CeB toward CB. The sparse seismicity beneath the Kumburgaz Basin yields the lowest ε ̇ estimated in the region, 11x10-8/y, supporting the idea that this section could be locked and accumulating strain. The (M) ̇estimation results for each segment show that M ̇_seis, calculated for instrumental period, are greatly lower than M ̇_geod and M ̇_geol. This feature can be interpreted in two ways: (1) action of aseismic strain release (creeping), (2) strain accumulation along fault segments is underway and only small portion of the accumulated seismic energy is released by small magnitude events. ε ̇_geod results point out the highest values, 24x10-8/y, in CB, while the lowest values, 11x10-8/y, are observed in Central Marmara. The highest ε ̇ in both edges of the fault segment in CB can be indicative of steadily creeping fault segment. Vice versa lower strain rates in Central Marmara region suggest that this segment of NAF is locked.