Rejenerasyon tedavisinde kullanılan farklı trikalsiyum silikat simanların kanaldan uzaklaştırılma etkinliğinin mikro bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of retreatment of different tricalcium silicate cements used in regeneration therapy by micro computed tomography
  1. Tez No: 676209
  2. Yazar: GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ERKMEN ALMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında; simüle edilmiş immatür dişlerde uygulanan revaskülarizasyon tedavisinde kullanılan üç farklı kasiyum silikat esaslı simanın ultrasonik uçlarla ve kimyasal olarak uzaklaştırılma etkinliğinin mikro-BT cihazı ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 30 adet tek köklü, çürüksüz anterior daimi diş kullanılan çalışmamızda dişler materyale göre üç çalışma grubuna (n=10) ayrılmıştır. AAE'nin protokolüne uygun şekilde irrigasyon ve medikamanlar uygulandıktan sonra kanalın koronal üçlüsü Biodentine, ProRoot MTA ve Retro MTA materyalleri ile kapatılmış ve IRM ile dolguları yapılmıştır. 2 hafta inkübatörde 37OC'de %100 nemli ortamda materyallerin sertleşme sürelerinin tamamlanması beklendikten sonra simanların dolum sonrası görüntülerinin alınması için ilk mikro-BT taraması yapılmıştır. Daha sonra geçici dolgular uzaklaştırılmış ve ultrasonik uçlar ve Bio-Retrievability (BioMTA) likitinin birlikte kullanılmasıyla simanlar uzaklaştırılarak örnekler tekrar mikro-BT cihazında taranmıştır. Elde edilen görüntülerin analizleri yapılarak kalsiyum silikat esaslı simanların uzaklaştırma etkinlikleri ve süreleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2013 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aimed to evaluate the efficacy of three different calcium silicate-based cements used in revascularization treatment in simulated immature teeth with ultrasonic tips and chemically with micro-CT. Materials and Methods: In our study, in which 30 single-rooted, carious-free anterior permanent teeth were used, the teeth were divided into three study groups (n = 10) according to the material used. After irrigation and medication materials were applied following the protocol of AAE, the coronal third were closed with Biodentine, ProRoot MTA and Retro MTA materials and restorations were completed with IRM. For the set period of the materials, teeth were incubated for 2 weeks in 100% humidity at 37oC. Then, the first micro-CT scan was performed to obtain post-filling images of the coronally applied cements. Then, the temporary fillings were removed, and the cements were removed by using ultrasonic tips with Bio-Retrievability liquid (BioMTA), and the samples were scanned again with micro-CT. The removal duration and efficiency of calcium silicate-based cements were evaluated by analyzing the micro-CT images. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2013 programs were used for statistical analysis and calculations.