Mineralize dentin sement bileşiminin 5 duvarlı kemik defektlerinin iyileşmesine olan etkisinin histomorfometrik ve histolojik analizinin in vivo olarak değerlendirilmesi: Deneysel çalışma
Histological and histomorphometric evaluation of the bone healing procedure in the defects filled with mineralised dentin-cementum combination: Experimental study
- Tez No: 366002
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide kemik içi defektlerin tedavisinde, kemik rejenerasyon hızını arttırabilmek için farklı cerrahi teknikler, kemik greft materyalleri, biyouyarıcı sistemler, sistemik olarak uygulanan hormon ve mineral destekleri ve büyüme faktörleri gibi anabolik ajanlara başvurulmaktadır. Dentinin inorganik yapısının ana komponentini hidroksiapatit (HA) ve trikalsiyum fosfat (TCP) oluşturur. Kemik dokusunun temel mineralleri düşük kristal yapıda oldukları için kemik greft materyali olarak kullanılan dentin ve sementin osteokondüktif etki gösterek iyi kemik yapımının oluşumunu sağladıkları bildirilmiştir. Çalışmamızda kemik kavitelerinin iyileşmesinde insan dişinin kökünden elde edilen mineralize dentin sement bileşimi ile hayvan kaynaklı mineralize kemik grefti Bi-Oss® (Geistlich Pharma, Wolhusen, Switzerland)'un etkinliğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlandı. Çalışmamızda 8 adet ortalama 30±40 kg ağırlığında 8 adet erkek koyun kullanıldı. Her iki alt çenede 5 mm çapında ve 4 mm derinliğinde oluşturulan defektlerin bir tanesi kontrol gurubu olarak boş bırakıldı. İkinci defekte mineralize kök dentini sement bileşimi, üçüncü defekte ise hayvan kaynaklı mineralize kemik grefti (Bi-Oss®) uygulandı. Deney hayvanları iki alt gruba ayrılarak 15. ve 45. günlerde sakrifiye edildikten sonra histolojik değerlendirme ve histomorfometrik karşılaştırma yapıldı. İnceleme sırasında bütün gruplardan elde edilen kesitler; yeni kemik yapımı, kemik iyileşmesi, iltihap, nekroz, fibrozis, yabancı cisim reaksiyonu ve kalan greft materyali açısından değerlendirildi. Gruplar nekroz oluşumu ve yabancı cisim reaksiyonu açısından değerlendirildiğinde hiçbir grupta nekroz görülmedi ve benzer şekilde yabancı cisim reaksiyonuna rastlanılmadı. Grupların 15. gün ve 45. günlerdeki yeni kemik yapımı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken gruplar içi yapılan değerlendirmelerde 45. gündeki yeni kemik yapımı düzeyi, 15. gün'den istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In oral and maxillofacial surgery, periodontal surgery, implant surgery, and diverse other fields, grafting biomaterials are used to repair hard and soft tissue defects, in conjunction with guided tissue regeneration and guided bone regeneration. The main component of dentin has been identified to be HA and TCP, which are osteoconductive bone graft materials. If dentin and cementum are used as bone graft materials, good bony remodeling by osteoconduction can be expected because the main minerals of bone tissue are low-crystalline apatite. The aim of this study was to evaluate the human root dentine and cementum as bone substitute material to mandibular bone defects in sheeps, and to compare it with Bio-Oss®. 8 male sheeps, weighing 30±40 kg were used in this study. The sheeps were randomly assigned to 3 groups, and each group was further divided into 2 subgroups which were examined at 15 and 45 days after the defects were filled. Bilateral 5 mm×4 mm bone defects were created in the mandible of each animal. Grafting materials were not transplanted into group 1; mixture of particulate dentin and cementum was grafted into group 2; Bi-Oss® was grafted into group 3. Histological and histomorphometric analysis were performed to quantify the amount of new bone within the defects under light microscope. Bone filling, inflamation, fibrosis, necrosis, foreign body reactions and graft remnants were assessed on scale from 1 to 4. There were no signs of chronic inflammation, giant cells, or foreign body reactions to the greft material.