Örgütsel çeviklik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracılık rolü
The mediating role of organizational commitment in the relationship between organizational agility and turnover intention
- Tez No: 676211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, belediye çalışanlarının örgütsel çeviklik algıları ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracılık rolü olup olmadığını incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırma örneklemini İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 428 belediye çalışanından ölçekler aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Çeviklik Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde betimsel istatistikler, Bağımsız Grup t-Testi, ANOVA Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) tekniklerinde faydalanılmıştır. Bulgulara göre belediye çalışanlarının örgütsel çeviklik algıları cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Ancak örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetleri cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermemektedir. Belediye çalışanlarının örgütsel çeviklik, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti algıları medeni durumlarına ve çalışma sürelerine göre farklılık göstermemektedir. Belediye çalışanlarının örgütsel çeviklik ve işten ayrılma niyeti algıları eğitim düzeylerine göre farklılık göstermemektedir. Ancak normatif bağlılık ve devam bağlılığı algıları eğitim düzeyine göre farklılık göstermektedir. Belediye çalışanlarının yetkinlik ve hız çeviklik boyutları ve devam bağlılığı algıları kurumdaki pozisyonlarına göre farklılık göstermektedir. Belediye çalışanlarının örgütsel çeviklik ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; örgütsel çeviklik ve işten ayrılma niyetleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ve örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyetleri arasında negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel çeviklik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracılık rolü bulunmaktadır. Bulgulara göre örgütsel çeviklik belediye çalışanlarının örgütsel bağlılıklarını artırmakta ve işten ayrılma niyetlerini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of organizational commitment in the relationship between organizational agility and turnover intention. The research was conducted according to the relational survey model. The sample of this research consists of the municipal employees who work in İstanbul Metropolitan Municipality, Erzurum Metropolitan Municipality and Kocaeli Metropolitan Municipality. Data were collected from 428 municipal employees using a questionnaire. Data collection tools of this research are Demographic Information Form, Organizational Agility Scale, Organizational Commitment Scale and Turnover Intention Scale. In the process of data analysis, descriptive statistics, Independent Group t-Test, ANOVA Test Pearson Correlation Analysis, Regression Analysis and Structural Equation Modeling (SEM) techniques were used. According to result of the research, the organizational agility perceptions of municipal employees differ according to gender and age. However, organizational commitment and turnover intentions do not differ according to gender and age. Municipal employees' perceptions of organizational agility, organizational commitment and turnover intention do not differ according to their marital status and working time. The participants' perceptions of organizational agility and turnover intention do not differ according to their education level. However, the perceptions of normative commitment and attendance commitment differ according to education level. The competence, speed and attendance commitment perceptions of municipal employees differ according to their positions in the institution. It was determined that there is a positive relationship between organizational agility and organizational commitment levels of municipal employees, a negative relationship between organizational agility and turnover intention, and a negative relationship between organizational commitment and turnover intention. In addition, organizational commitment has a mediating role in the relationship between organizational agility and turnover intention. According to the results, organizational agility increases organizational commitment and decreases the turnover intention.