Nodüler tiroid hastalığı nedeniyle KTÜ Farabi Hastanesi'nde 2013-2018 yılları arasında tiroidektomi olan hastalarda preoperatif TSH değerleri ve otoantikor düzeylerinin tiroid kanseri üzerine etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of preoperative TSH values and thyroid autoantibody levels on the development of thyroid cancer in patients with thyroidectomy between 2013-2018 in KTU Farabi Hospital DUE to noduler thyroid disease
- Tez No: 676212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tiroid kanseri en sık görülen endokrin malignitedir ve yaygınlığı artmaya devam etmektedir. Tiroid kanserlerinin %90'ından fazlası diferansiye tiroid kanseridir. Papiller tiroid kanseri tüm dünyada en sık görülen tiroid malignitesidir ve prognozu iyidir. Yapılan bazı çalışmalarda serum TSH yüksekliği tiroid kanseriyle ilişkili tespit edilmiştir. Tiroglobulin antikoru (Anti-Tg) ve tiroid peroksidaz antikoru (Anti-TPO) ile en yaygın şekilde ilişkilendirilen hastalık, otoimmün tiroidittir (Has-himoto hastalığı). Hashimoto tiroiditi hastalarında tiroid kanseri riski artmıştır. Bu çalışmadaki amacımız K.T.Ü. Farabi Hastanesi'nde tiroidektomi olan hastalarda preoperatif TSH, Anti-Tg ve Anti-TPO değerlerini inceleyerek bu parametrelerin tiroid kanseriyle ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamızda 1 Ocak 2013-31 Aralık 2018 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde total tiroidektomi operasyonu yapılmış ve patolojik olarak tiroid kanseri veya nodüler guatr tanısı almış 1909 (1490 kadın, 419 erkek) olgunun bilgileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmada K.T.Ü. Farabi Hastanesi'nde tiroidektomi olan hastalarda insidansı en fazla olan tiroid kanser tipinin papiller tiroid kanser olduğu gözlendi. Tiroid kanser tanılı olguların %79'u kadın cinsiyette saptandı. Preoperatif TSH referans aralığına göre yüksek olan olguların %63.4'ünde tiroid kanseri saptandı. Preoperatif Anti Tg pozitifliği olan hastaların %60.7'sinde ve preoperatif Anti TPO pozitifliği olan hastaların %46.1'inde tiroid kanseri tespit edildi. Preoperatif TSH ve Anti-Tg'nin tiroid kanseri ile ilişkisi istatiksel olarak anlamlı olup, preoperatif Anti TPO ile tiroid kanseri ilişkisi istatiksel olarak anlamlı değildi. Preoperatif TSH düzeyi yüksekliği ve tiroid otoantikor pozitifliği olanlarda tiroid kanseri sıklığının arttığı bulundu. Ancak bu konuda daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is the most common malignancy of the endocrine system and its prevalence continues to increase. More than 90% of thyroid cancers are differentiated thyroid cancer. Papillary thyroid cancer is the most common thyroid malignancy world wide and has a good prognosis. In some studies, serum TSH elevation was found to be associated with thyroid cancer. The disease most commonly associated with thyroglobulin antibody (Anti-Tg) and thyroid peroxidase antibody (Anti-TPO) is autoimmune thyroiditis (Hashimoto's disease). Increased risk of thyroid cancer in patients with Hashimoto's thyroiditis. The aim of this study is to investigate the relation of these parameters to thyroid cancer by examining preoperative TSH, Anti-Tg and Anti-TPO values in patients with thyroidectomy in the K.T.Ü. Farabi Hospital. In our study, the data of 1909 (1490 female, 419 male) cases who had undergone total thyroidectomy operation in K. T. Ü. Farabi Hospital between 1 January 2013 and 31 December 2018, and were pathologically diagnosed with thyroid cancer or nodular goiter were analyzed retrospectively. In the study, papillary thyroid cancer was the most common thyroid cancer type in patients with thyroidectomy in K.T.Ü. Farabi Hospital. 79% of the patients with thyroid cancer were female. Thyroid cancer was detected in 63.4% of the cases whose preoperative TSH was higher than the reference range. Thyroid cancer was detected in 60.7% of the patients with preoperative Anti Tg positivity and in 46.1% of the patients with preoperative Anti TPO positivity. The relationship of preoperative TSH and Anti-Tg with thyroid cancer was statistically significant, but the relationship between preoperative Anti-TPO and thyroid cancer was not statistically significant. It was found that the frequency of thyroid cancer increased in patients with high preoperative TSH level and thyroid autoantibody positivity. However, more extensive studies are needed on this subject.