Oğuzların Salur boyunun siyasi ve sosyo-kültürel tarihi
The political and socio-cultural history of the Oğuz's Salur neck
  1. Tez No: 676225
  2. Yazar: ALİ ULAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türk tarihinde önemli bir yer tutan Oğuzlarla ilgili birçok araĢtırma yapılmasına rağmen Oğuz birliğini oluĢturan boylar hakkında sınırlı sayıda araĢtırma yapılmıĢtır. Bu bağlamda Oğuz boylarından birisi olan Salurlarla ilgili olarak da ya bir bölge özelinde araĢtırma yapılmıĢ ya da yüzeysel nitelikte bilgiler verilmiĢtir. Ancak bütünsel mahiyette bir çalıĢma yapılmamıĢtır. Bu tez çalıĢmasında Salurlarla ilgili bölgesel nitelikte verilen yazılı ve sözlü bilgiler derlenerek bir bütün hâlinde; adının geçtiği ilk zaman diliminden günümüze kadarki süreçte, var oldukları bütün coğrafyalarda siyasi ve sosyokültürel mahiyetteki bilgilerin verilmesi hedeflenmiĢtir. ÇalıĢma kaynak taraması metoduyla yapılmıĢtır. Buradan hareketle; konumuza kaynaklık edebilecek her türlü veriler toplanmıĢ, bir sistem dâhilinde sınıflandırma yapıldıktan sonra sonuca ulaĢılmıĢtır. Bu sonuçlara dayanarak Salurların, Oğuz boyları içinde çok önemli ve kurucu boylardan biri olduğu, ayrıca Anadolu‟nun TürkleĢmesinde de etkin bir rol üstlendiği tespit edilmiĢtir. Bugün dünyanın farklı bölgelerinde yaĢayan Salur boyuna mensup insanların, değiĢik coğrafyalarda olmalarına rağmen, ortak kültürel değerlerini ve karakteristik özelliklerini korudukları görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
Although a lot of researches have been done about Oghuz that has an important place in Turkish history, limited researches have been done about the clans that constitute the Oghuz community. In this context, either limited researches, only about specific part, have been done or the superficial informations have been given about the Salur that is one of the Oghuz clans. However, there is no extensive research about the Salur Clan. In this thesis, by compiling the written and verbal information given in regional quality about the Salur Clan,as a whole, it is aimed to provide the political and sociocultural information about the all geographies where they exist, from the first period in which their name was mentioned until today This thesis study has been done by using literature review method. From this point of view, all data that can be source for this study, has been collected and after a systematic categorisation has been done, it has been achieved the result. On the basis of this result, it is determined Salur Clan is very important and one of the contituent clan among the other Oghuz Clans; moreover, it is understood that it has an active role in turkization of Anatolia. It is observed people who are the member of the Salur clan, save their common cultural values and chracteristic features atlhough they live in different geographies.