Salar Baba Oğuznamesi (inceleme-metin-tercüme-dizin)
The Oghuzname of Salar Baba (study-text-translation-index)
  1. Tez No: 265471
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDİ SARIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 549
Özet
Oğuzname, XVI. Yüzyılda yaşamış olan Türkmen Salar Baba Bin Gulalı tarafından Hicri 963 yılı rebiü'l evvel ayında (1555-1556) yazılmıştır. Yüksek lisans çalışmamızı bu Oğuzname üzerinde yaptık. Bu Oğuzname'de Oğuz ve neslinin ve Türklerin tarihi ele alınmaktadır. Aslında eser Reşideddin'in geniş hacimli eserinin Türklerin tarihiyle ilgili kısımlarının tercümesinden meydana gelmektedir. Eserde Oğuz ve nesli ve genel Türk tarihi başlığı adı altında Oğuz'un doğumu, büyümesi, babası, amcaları ve uruğuyla savaşması, onları yenmesi, Oğuz'un her tarafa elçi yollayıp cihangirlik davasında bulunması, Oğuz'un Qıl Buraq kavmiyle savaşması, Oğuz'un Karanlık ülkesine gitmesi, Oğuz'un Şam ve Diyarbekr'e gitmesi, Oğuz'un çocuklarını Rum ve Feren'e göndermesi, Oğuz'un bütün askeriyle Dımışq'a varması, Oğuz'un Mısır'a sefere Çıkması, Oğuz'un Bağdad ve Basra'ya Sefere çıkması, Oğuz'un Fars ve Kirman'a çocuklarını göndermesi, Oğuz'un Iraq tarafına gönderdiği Elçilerin zikri, Oğuz'un Mazanderan, Gürgen, Dehistan ve Horosan'ı alması, Oğuz'un ölümümü ve Oğlu Kün Han'ını padişah olması, yirmi dört Oğuz boyunun beyanı, Dib Yav Quy Han'ın padişah Olması, Övlad Mur Yav Ğuy Han uruqlarının padişahlığı, Soltan Toğrul ve savaşları gibi genel Türk tarihi ile ilgili başlıklar yer almaktadır.Biz bu çalışmamızla eserin Kiril harfli (Orijinali Arap harfli) metninin transkripsiyonunu, tercümesini, dizinini yaptık. Ayrıca metnin inceleme kısmında metinde geçen Türkçe isim ve fiilleri incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Oğuzname has been written in Rabiu?l-Awwal 963 A.H. (1555-1556) by Salar Baba Bin Gulali, who lives in the XVI th century. I have done my M.A. on this Oğuzname. Oğuz, his descendants and the Turkish history are dealt with in this Oğuzname. In fact, the work is made up those parts of the volumunous work by Reşideddin which are related to Turkish history. In this work under the heading Oğuz, His Descendants and Turkish History are the following subjects: Oğuz fighting against the Qıl Buraq clan, Oğuz traveling to the land of darkness, Oğuz travelling to Damascus and Diyarbekr, Oğuz sending his sons to Rome and Feren, Oğuz arriving at Damascus with his army, Oğuz setting out on the Egypt campaign, Oğuz setting out on Bağdad and Basra campaigns, Oğuz sending his sons to Fars and Kirman, the messengers Oğuz sent to Iraq, Oğuz conquering Mazanderan, Gürgen, Dehistan and Horosan, the death of Oğuz, His son Kün Han becoming the king, the 24 Oğuz clans, Dib Yav Quy Han becoming the king, Övlad Mur Yav Ğuy Han and his kins? rule, Soltan Toğrul and his battles and such issues.In our present work, we have transcribed the Cyrillic original of the, translated and indexed it. In addition, we tried to analyze the Turkish nouns and verbs in the related analytical part of our work.