Türkiye ve Orta Afrika ülkeleri (CEMAC) arasındaki dış ticaret ilişkisi üzerinde ampirik çalışmalar
An empirical study on the foreign trade relationship between Turkey and Central African countries (CEMAC)
  1. Tez No: 676227
  2. Yazar: AHMED ALIFA KOTOKO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye, 2000'li yılların başından beri Afrika ülkeleriyle siyasi ve ticari ilişkileri geliştirmek için çaba göstermektedir. Bu çalışmanın odak noktası, Türkiye ile Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon olmak üzere altı ülkeden oluşan ekonomik bir organizasyon olan Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (CEMAC) arasındaki ticari ilişkilerine bakılmasıdır ve deneysel bir bakış açısından. Bu kapsamda ABD Doları / TL kur oynaklığının Türkiye ile CEMAC arasındaki ticaret hacmi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Döviz kuru oynaklığı, GARCH modelleri ve uzantıları kullanılarak tahmin edildi. Yeniliklerin sekiz farklı olasılık dağılımına sahip olduğu on bir farklı GARCH genişletme modeli, yani toplamda 88 model bilgi kriterleri ve olabilirlik değerlerine göre karşılaştırılmıştır. Yeniliklerin çarpık normal dağılıma sahip olduğu Üstel GARCH (EGARCH) modelinin en uygun oynaklık modeli olduğu görülmüştür. Daha sonra döviz kuru oynaklığı ile ticaret hacmi arasındaki ilişki ARDL Sınır Testi ile araştırılmış ve uzun vadede iki değişken arasında eşbütünleşme olduğu ortaya çıkmıştır. ARDL Hata Düzeltme Modeli sonuçlarına göre iki değişken arasındaki denge bozulduğunda, 1.93 ay sonra tekrar dengeye geldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the early 2000s, Turkey is making efforts to enhance political and trade relations with African countries. The focal point of this study is to look at the trade relations between Turkey and the Central African Economic and Monetary Union (CEMAC), which is an economic organization, established by including six countries Cameroon, Central African Republic, Chad, Congo, Equatorial Guinea and Gabon from an empirical point of view. In this context, the effect of the USD / TRY exchange rate volatility on trade volume between Turkey and the CEMAC was examined. The exchange rate volatility was estimated using GARCH models and extensions. Eleven different GARCH extension models, in which innovations have eight different probability distributions, i.e. 88 models in total were compared according to information criteria and likelihood values. The Exponential GARCH (EGARCH) model, where innovations have a skewed-normal distribution, was found to be the most appropriate volatility model. Then, the relationship between exchange rate volatility and trade volume was investigated with the ARDL Bounds Test and it was revealed that there was cointegration between the two variables in the long run. According to the results of the ARDL Error Correction Model, when the equilibrium between the two variables is disturbed, it is seen that it reaches equilibrium again after 1.93 months.