Dijital dönüşüm algısının tekstil sektörü çalışanlarının, iş süreçlerine bakışı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the impact of digital transformation perception on textile industry employees' view of business processes
  1. Tez No: 676262
  2. Yazar: GÜLSER BİŞGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YANARTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sanayi faaliyetini teknolojinin en üst düzeyine getiren dijital dönüşüm denildiğinde akla elbette Dördüncü Sanayi devrimi olarak bilenen“Endüstri 4.0”kavramı gelmektedir.“Endüstri 4.0”Felsefesi, makro düzeyde firmalar ve ülkeler arasındaki rekabet anlayışını taze bir soluk olarak etkilediğinden dolayı sanayi toplumu için iyi bir fırsat olarak görülmektedir. Ülkemiz, dijital dönüşüm devriminin kaçırılmaması gerektiğine dair farkındalığını hala artırma süreci içerisindedir. Değişim fikri küresel sektördeki şirketler için yeni bir pencere açmış, ancak zorlu bir değişim sürecini tetiklemiştir. Neredeyse tüm dünyada endüstriyel dönüşüm için endüstri araştırmaları devam etmektedir.Çalışmamız, tekstil sektörü çalışanlarının iş süreçlerine bakışının tarihsel gelişimini, içeriğini ve temel özelliklerini vurgulamaktadır. Bununla birlikte çalışanların sürece bakışını etkileyen tahminlerin üretim üzerindeki etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tekstil üretim sürecinde çalışanların iş süreçlerine başıklarını ve tekstil endüstrisindeki gelecekteki eğilimleri tartışmak çalışmanın farklı bir bakış açısını sunmaktadır. Buna gör2e yapılan araştırmada Tekstil fabrikaları çalışanlarından araştırmaya katılmaya gönüllü olan 391 birey örneklem olarak alınmıştır. Çalışanlara Dijital Dönüşüm Ölçeği, İş Akışı Ölçeği ve İş Tanımlama Ölçeği ifadeleri ile birlikte kişisel bilgi formunun uygulanması ile elde edilmiş ve verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde dijital dönüşümün iş akışı süresi boyunca nasıl bir etkilenme olduğunu tespit etmek amaçlanarak gerçekleştirilen regresyon analizi neticelerine göre; ele alınan modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 philosophy, which brings industrial activity to the highest level of technology, is seen as a good opportunity for the industrial society as it affects the understanding of competition between companies and countries at macro level as a breath of fresh air. Our country is still in the process of increasing its awareness that the digital transformation revolution should not be missed. The idea of change opened a new window for companies in the global sector, but triggered a tough change process. Industry research is ongoing for industrial transformation almost all over the world. Our study highlights the historical development, content and main features of the Industry 4.0 concept. In addition, the effect of human life and predictions on production has been evaluated. Presenting the current state of industry 4.0 in the textile manufacturing process and discussing future trends in the textile industry offers a different perspective of the study. Accordingly, 391 individuals who volunteered to participate in the study among textile factory employees were taken as a sample. It was obtained by applying the personal information form to the employees along with the Digital Transformation Scale, Workflow Scale and Job Description Scale and the data were analyzed. According to the results of the regression analysis carried out with the aim of determining how the digital transformation is affected during the workflow period as a result of the analysis made; It was observed that the model considered was statistically significant.