Sentetik ticari doku yapıştırıcılarının sitotoksik ve genotoksik özelliklerinin karşılaştırılmalı araştırılması
The comparative investigation of cytotoxic and genotoxic properties of synthetic commercial tissue adhesives
  1. Tez No: 676270
  2. Yazar: CANBOLAT GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Genetik, Biochemistry, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde biyoyapıştırıcılar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günlük yaşamda ve cerrahide oldukça yaygın kullanılan farklı kimyasal temellere dayalı sentetik doku yapıştırıcılarının sitotoksik ve özellikle de genotoksik özelliklerinin karşılaştırılmalı olarak incelendiği ayrıntılı çalışma mevcut değildir. Bu nedenle sitotoksik ve genotoksik potansiyellerini içeren güvenilirliklerinin araştırılması kullanım sonrası meydana gelecek zararlı etkilerin ortaya çıkarılmasında hayati öneme sahiptir. Bu doktora tezi kapsamında günümüzde yaygın olarak kullanılan sentetik temelli 4 farklı kimyasal temele dayanan ticari doku yapıştırıcıları olan CMT, DYC, LEU ve ayrıca laboratuvarımızda sentezlediğimiz PU-A'nın sitotoksik ve genotoksik özellikleri in vitro olarak incelenmiştir. Elde edilen adezyon testi sonucundan CMT, DYC, LEU ve PU-A doku yapıştırıcılarının modül değerleri için sırasıyla 1.659±0.594, 2.580±1.709, 2.402±0.720 ve 2.489±1.246 kN/mm² bulunmuştur. L-929 hücreleri üzerindeki sitotoksisite test sonuçlarına göre, CMT, DYC, LEU ve PU-A doku yapıştırıcıları kontrol grubuna kıyasla sırasıyla 24 saat için 96.05±9.89, 57.2±5.69, 95.11±4.95 ve 100.34±4.47 olmak üzere ve ayrıca 48 saat içinse 80.4±3.75, 0±0, 69.66±11.39 ve 63.25±11.5 yüzde hücre canlılığı değerlerine sahiptirler. HepG2 hücreleri üzerindeki sitotoksisite test sonuçlarına göre, CMT, DYC, LEU ve PU-A doku yapıştırıcıları kontrol grubuna kıyasla sırasıyla 24 saat için 72.66±9.67, 56.42±6.36, 103.15±11.14 ve 95.61±11.74 olmak üzere ve ayrıca 48 saat içinse 81.02±11.19, 0±0, 66.57±8.69 ve 70.53±5.58 yüzde hücre canlılığı değerlerine sahiptirler. Genotoksisite deneyi olarak yapılan komet testinde Kuyruk DNA (%) bakımında, L-929 hücreleri üzerinde (-) Kontrol, (+) Kontrol, CMT, DYC, LEU ve PU-A gruplarına ait değerler sırasıyla 6.97, 23.52, 30.5, 22.95, 19.06 ve 29.18'dir. Öte yandan, Kuyruk DNA (%) bakımında, HepG2 hücreleri üzerinde (-) Kontrol, (+) Kontrol, CMT, DYC, LEU ve PU-A gruplarına ait değerler sırasıyla 11.72, 31.88, 20.89, 28.47, 38.83 ve 37.76'dır.
Özet (Çeviri)
Today, bioadhesives are widely used. There is no detailed study of cytotoxic and especially genotoxic properties of synthetic tissue adhesives based on different chemical bases widely used in daily life and in surgery. Therefore, investigations of their safety, including cytotoxic and genotoxic potentials, have a vital prospect for revealing the harmful effects after their use. Within the scope of this doctoral thesis, the cytotoxic and genotoxic properties of CMT, DYC, LEU, which are commonly used synthetic-based commercial tissue adhesives based on 4 different chemical bases, as well as PU-A, which we synthesized in our laboratory, were examined in vitro. The modulus values of CMT, DYC, LEU, and PU-A tissue adhesives were found 1.659±0.594, 2.580±1.709, 2.402±0.720, and 2.489±1.246 kN/mm², respectively. According to the cytotoxicity test results on L-929 cells, CMT, DYC, LEU, and PU-A tissue adhesives compared to the control group were 96.05±9.89, 57.2±5.69, 95.11±4.95, and 100.34±4.47 for 24 hours, and they also have 80.4±3.75, 0±0, 69.66±11.39, and 63.25±11.5 percent cell viability values for 48 hours, respectively. For the cytotoxicity test results on HepG2 cells, CMT, DYC, LEU, and PU-A tissue adhesives compared to the control group were 72.66±9.67, 56.42±6.36, 103.15±11.14, and 95.61±11.74 for 24 hours, and they also have 81.02±11.19, 0±0, 66.57±8.69, and 70.53±5.58 percent cell viability values for 48 hours, respectively. In the comet assay performed as a genotoxicity test, the values of (-) Control, (+) Control, CMT, DYC, LEU and PU-A groups on L-929 cells in terms of Tail DNA (%) were 6.97, 23.52, 30.5, 22.95, 19.06, and 29.18, respectively. On the other hand, the values of (-) Control, (+) Control, CMT, DYC, LEU and PU-A groups on HepG2 cells in terms of Tail DNA (%) were 11.72, 31.88, 20.89, 28.47, 38.83, and 37.76, respectively.