Kemik doku mühendisliği uygulamaları için kalsiyum fosfat esaslı biyoseramiklerden doku iskelesi üretimi ve ürün performanslarının karşılaştırılması
Production of tissue scaffolds from calcium phosphate based bioceramics for bone tissue engineering applications and comparison of product performances
  1. Tez No: 909026
  2. Yazar: AYŞE SEDA ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE BİNNAZ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doku mühendisliği; biyoloji, malzeme bilimi, biyokimya ve klinik tıp gibi bilimsel alanlardan faydalanarak dokuların işlevlerini iyileştirmeyi, sürdürmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan disiplinler arası alandır. Kemik doku mühendisliği ise, kemik hasarları için sürdürülebilir tedavi stratejisi geliştirmek amacıyla tıp, biyoloji ve mühendislik bilimleri ile çalışan bir alandır. Kemik hasarları nedeniyle milyonlarca insan etkin bir tedavi yöntemine ihtiyaç duymaktadır. Kemik dokusu küçük boyutlu hasarlarda kendi kendini yenileyebilse de, hastaların yaklaşık %10'unda; kaynamama, geç iyileşme veya yanlış kaynama gibi sorunlar oluşmaktadır. Özellikle kaynamama problemlerinde, greft uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır. Greft türleri arasında; otogreft, allogreft, ksenogreft ve sentetik greftler yer almaktadır. İmmünolojik açıdan üstün avantajlar sunan ve altın standart kabul edilen otogreftler; yüksek morbidite, limitli donör sahası, cerrahi komplikasyon gibi dezavantajlara da sahiptir. Bu nedenle otogreftler, mevcut sorunların hepsine yanıt verememektedir. xiv Sentetik üretim yöntemleri geleneksel ve modern olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde; üretim süreçlerinin kolaylığı, düşük maliyet, karmaşık yapıları basitçe üretebilme gibi avantajlar nedeniyle üç boyutlu (3B) baskı gibi modern yöntemler ön plana çıkmaktadır. 3B basım yöntemi ile; kısıtlı donör sahası ve morbidite gibi problemlerin azaltılarak, hızlı ve ekonomik ürünlerin elde edilmesi hedeflenmektedir. Tez çalışması kapsamında; kemik doku iskelelerinin üretiminde, ticari hidroksiapatit (THA) ve stearik asit ile modifiye edilmiş ticari hidroksiapatit (mTHA) seramik tozları kullanılmıştır. Doku iskeleleri, polimerik sünger (PS) ve 3B stereolitografi (SLA) baskı yöntemleri ile üretilmiş ve üretilen numunelerin kimyasal, fiziksel, morfolojik ve mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda 3B SLA yöntemi ile üretilen kemik doku iskeleleri hedeflenen özelliklere uygun bulunmuş ve bu numuneler çay ağacı yağı kullanılarak kaplanmıştır. Ardından, kaplamalı ve kaplamasız numunelere hücre canlılığı ve yapışması ile antibakteriyel testler uygulanmıştır. Sonuç olarak; ağırlıkça %51 mTHA içeren 3B SLA yöntemiyle üretilmiş doku iskelesinin; ortalama 5 MPa basma dayanımı, 97 μm-715 μm gözenek boyut aralığı, %84 hücre canlılığı, 72. saat sonunda iyi hücre yapışması, %30 oranında antibakteriyel etki gösterdiği ve tez kapsamında öngörülen hedefleri sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is an interdisciplinary field aiming to improve and develop tissue functions by leveraging knowledge from biology, materials science, biochemistry, and clinical medicine. Bone tissue engineering focuses on developing sustainable treatment strategies for bone injuries, combining insights from medicine, biology, and engineering. Millions of people require effective treatments for bone damage. Although bone tissue can self-regenerate in small injuries, approximately 10% of patients experience complications such as non-union, delayed healing, or malunion. In cases of non-union, graft applications are frequently employed. Types of grafts include autografts, allografts, xenografts, and synthetic grafts. Autografts considered the gold standard due to their superior immunological advantages, present disadvantages such as high morbidity, limited donor sites, and surgical complications. Consequently, autografts do not address all existing issues comprehensively. xvi Synthetic production methods are categorized into traditional and modern techniques. Today, modern methods like three-dimensional (3D) printing are favored due to their advantages, including ease of production, low cost, and the ability to produce complex structures. 3D printing method aims to mitigate problems such as limited donor sites and morbidity while achieving rapid and economical production. In this thesis, commercial hydroxyapatite (THA) and stearic acid-modified commercial hydroxyapatite (mTHA) ceramic powders were used to produce bone tissue scaffolds. Scaffolds were fabricated using polymeric sponge (PS) and 3D stereolithography (SLA) printing methods. The chemical, physical, morphological, and mechanical properties of the produced samples were compared. Evaluations showed that bone tissue scaffolds produced using 3D SLA method met the desired properties and were coated with tea tree oil. Both coated and uncoated samples underwent cell viability, adhesion, and antibacterial tests. 3D SLA method produced scaffolds containing 51% mTHA by weight, 160 μm-1020 μm pore size range, demonstrating average compressive strength of 5 MPa, 84% cell viability, good cell adhesion at 72 hours, and 30% antibacterial effect, meeting thesis's objectives.