'Absurd comedy and hybridity in Yeşilçam cinema: Baytan and Sunal films in the socio-political context of 1970's and 1980's Turkey'
Yeşilçam sinemasinda absürt komedi ve melezlik: 1970ler ve 1980ler Türkiye sosyopolitik bağlaminda Baytan ve Sunal filmleri'
  1. Tez No: 676275
  2. Yazar: MEHTAP ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGE ERBEK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Natuk Baytan ve Kemal Sunal, Yeşilçam Sinemasının çöküş dönemine denk gelen 1976 ve 1986 yılları arasında beraber on absürt komedi filmi çevirdi. Kötüleşmekte olan ekonomik durum ve sağlam bir endüstriyel temelin eksikliğinin de etkisiyle 1970'li yıllarda Türkiye'de sinema sektörü, film eleştirmenlerinin biçim ve içerik açısından olumsuz yönde değerlendirdikleri düşük bütçeli yapımlara yöneldi. İlk bakışta, Baytan-Sunal komedileri yalnızca eğlendirmeye yönelik yüzeysel komedi filmleri olarak görünseler de, daha derin bir çözümleme bu filmlerin gerek tematik düzeyde gerekse temsil düzeyinde işleyen hicve dayalı“absürtlük”stratejileriyle toplumsal sorunları işlediğini ve eleştirdiğini gösterecektir. Bu tez çalışması Baytan-Sunal filmlerini Yeşilçam'ın melezliğinin bir ürünü olarak anlamlandırır. Hem Doğu hem Batı anlatı geleneklerinden etkilenen Yeşilçam melez bir sinema sayılır. Ele alınan on filmin melez estetiği, gerçekliğin rasyonel algısını yeniden üreten görünmez ve devamlılık ilkesine bağlı bir anlatıyı engelleyerek sinematik aygıtın niyetine aykırı çalışır ve bu sayede, absürt içerik ve anlatımıyla birlikte eleştirel bir mesafe oluşturur. 1970'ler ve 1980'ler Türkiyesinin çalkantılı sosyopolitik ve ekonomik bağlamı içinde, Baytan-Sunal filmlerinin melez estetiği, filmerin anlatı yapısı, karakter ve biçim seçimlerindeki absürtlüğü ön plana çıkarır. Bu tezin öne sürdüğü üzere, Baytan-Sunal filmlerinin absürd ve melez estetiği; Türkiye'nin istikrarsız hükümetler, kötüleşen ekonomi, artan politik kutuplaşma ve şiddet ile, o dönemki güç durumunun ve Yeşilçam'ın çöküşünün bir ürünüdür. Çalışmanın temel iddiasına göre sadece güldürme işleviyle tanımlanan ve eğitici olmadıkları iddia edilerek eleştirilen Baytan-Sunal filmlerinin Yeşilçam'ın melez yapısından doğan anlatı yapısı, karakter seçimleri ve biçim özellikleri üzerinden kurulan absürtlüğü, (kapsayıcı ve özdeşleşmeye dayalı bir hikaye anlatımını engelleyerek) eleştirel bir bakış için mesafe oluşturur.
Özet (Çeviri)
ABSURD COMEDY AND HYBRIDITY IN YESILCAM CINEMA: BAYTAN AND SUNAL FILMS IN THE SOCIO-POLITICAL CONTEXT OF 1970s AND 1980s TURKEY ABSTRACT Natuk Baytan and Kemal Sunal made ten absurd comedies between 1976 and 1986, coinciding with the declining period of Yeşilçam Cinema. The worsening economic situation and the lack of a solid foundation for the cinema industry led filmmakers to fast low-cost productions in the 1970s, which were harshly criticised in terms of content and form. At a first glance, Baytan-Sunal comedies seem to be merely for entertainment. A close analysis demonstrates that they address and criticise the societal issues of the era, through their satirical absurdity. This thesis aims to understand Baytan-Sunal films as products of Yeşilçam's hybridity. Through preventing an invisible and continuous storytelling which creates a realist impression, the hybrid aesthetics of the ten films in question works against the intention of the apparatus; hence, enhances the critical distance created by their absurdity. Within the turbulent socio-political and economic context of Turkey of the 1970s-1980s, the hybrid aesthetics of Baytan-Sunal movies highlight their absurdity in narrative structure, character choices and stylistic features. The absurd and hybrid aesthetics of Baytan-Sunal movies is a result of Yeşilçam's declining and Turkey's unrestful sociopolitical climate, with its unstable governments, declining economy, political polarization, and violence. In Baytan-Sunal movies, absurdities on the levels of narrative structure, character choices and stylistic choices, which are due to the hybrid nature of Yeşilçam Cinema, create a distance that allow for a meta-critical gaze (since they prevent immersive and relatable storytelling), although movies as such have been criticized for not being critical or educational for the public.