Integration of electric vehicles into the electrical grids
Elektikli araçların elektrik şebekelerine entegrasyonu
- Tez No: 676274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada karbon emisyonunda araçların payı çok yüksektir. Dünyamızda kirliliğin ve küresel ısınmanın azaltılması için yenilenebilir enerjinin, enerji ihtiyacının karşılanmasındaki payının artırılması gibi ulaşımda elektrikli araçların oranının artırılması büyük önem taşımaktadır. Önümüzdeki birkaç on yılda elektrikli araçların sayısının önemli ölçüde artacağı bilinmektedir. Bu tezde elektrikli araçların (EA) elektrik şebekesi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme Karabük Üniversitesi Demir-Çelik kampüsü dağıtım şebekesi için TOGG marka elektrikli aracın parametreleri baz alınarak yapılmıştır. Çalışma kapsamında elektrikli araç şarj sistemlerinin şebekeye olan etkilerinin incelenebilmesi için ETAP Electrical Power System Analysis yazılımı kullanılarak simülasyonlar ve analizler yapılmıştır. 2025, 2030 ve 2040 yılları için kurgulanan senaryolara göre kampüs içerisinde şebekeye kaç adet ve hangi tip elektrikli araç şarj istasyonu bağlanabileceği ve bu şarj istasyonlarının şebekeyi nasıl etkileyeceği incelenmiştir. İlerleyen yıllarda elektrikli araç kullanımının ve üniversite popülasyonunun artmasının mevcut tarafolara ne kadar ek yük getireceği ve ilave yatırımlara gerek olup olmayacağı öngörülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The share of vehicles in carbon emissions around the world is very high. In order to reduce pollution and global warming in the world, it is of great importance to increase the share of renewable energy in meeting energy needs, and to increase the number of electric vehicles in transportation. It is known that the number of electric vehicles will increase dramatically in the next few decades. In this thesis, the effects of electric vehicles on the electricity grid have been evaluated. This evaluation is based on the parameters of the TOGG brand electrical vehicle for the distribution network of Karabük University Demir-Çelik campus. Within the scope of this study, simulations and analyzes were made using ETAP Electrical Power System Analysis software in order to examine the effects of electric vehicle charging systems on the grid. According to the scenarios designed for the years 2025, 2030 and 2040, how many and which type of electric vehicle charging stations can be connected to the network within the campus and how these charging stations will affect the network have been examined. It has been predicted how much additional load the use of electric vehicles and the increase in the university population will bring to the existing transformers and whether additional investments will be needed in the following years.