Çilek fidesi üretiminde alternatif bir yöntem
An Alternative method for propagation of stra berry seedlings
  1. Tez No: 67628
  2. Yazar: MÜNİRE FIRTINA (ÇARIKÇI)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAT TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yeterli ve iyi kalitede çilek fidesi üretimi amacı ile yapılan bu çalışmada; Brio, Selva, Pocahontas, Redchief ve Tufts çilek çeşitlerinin yavru bitkileri 1:1:1 elenmiş toprak-elenmiş gübre-dere kumu (kontrol), 1:1 torf-perlit-besin maddesi (1. köklendirme ortamı) ve 0.75:1:1:0.5:0.75 elenmiş toprak-torf-perlit-dere kumu-elenmiş gübre-besin maddesi (2. köklendirme ortamı)'ndan oluşan üç farklı köklendirme ortamına ana bitkiden ayrılmadan plastik konik bobinlere dikilerek köklendirilmişlerdir. Her çeşit kendi içinde değerlendirildiğinde, Brio çeşidi için II. boğum 1. ve 2. köklendirme ortamı, Pocahontas ve Tufts çeşitleri için I. boğum 2. köklendirme ortamı, Redchief çeşidi için I. boğum 1. ve 2. köklendirme ortamı uygulamaları en iyi sonucu vermiştir. Selva çeşidinde boğum ve köklendirme ortamları bakımından bir farklılık elde edilememiştir. Ayrıca, çeşitler birbirleriyle karşılaştırıldığında tüm incelenen parametreler açısından Tufts çeşidinin I. boğum 2. köklendirme ortamı uygulaması en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
An Alternative Method for Propagation of Strawberry Seedlings This study was carried out to propagate sufficient and good quality strawberry seedlings. Runners of strawberry cultivars Brio, Selva, Pocahontas, Redchief and Tufts were layered in conical pots, which contained three different rooting media (1:1:1 soil-farm manure- sand as control; 1:1 peat-perlite-nutrients as first rooting medium; and 0.75:1:1:0.5:0.75 soil- peat-perlite-sand-farm manure-nutrients as second rooting medium), without excising from the mother plants. Within each cultivars, the best results were obtained; from the second node and rooting media 1 and 2 in cv. Brio; from the first node and rooting medium 2 in cvs. Pocahontas and Tufts; from the first node and rooting media 1 and 2 in cv. Redchief. However, in terms of nodes and rooting media, no difference was observed in cv. Selva. Moreover, as the cultivars have been compared, the best result was obtained from the first node and rooting medium 2 in cv. Tufts, in terms of all the evaluated parameters.