Reliability of design of floor slab systems using plastic moment distribution method
- Tez No: 676280
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, plastik teori ile etkilenen nihai Yükler altında değişen son koşullara sahip tasarım sürekli döşeme plakalarının güvenilirliğini incelemektedir. Bu makale, katı döşemenin tasarımında plastik moment dağılımı yöntemini kullanan bir yaklaşım benimsemiştir. 16 dikdörtgen döşeme aynı derinliğe sahip ancak farklı son koşullar ve x ve y-doğrultularında boyut araştırılmıştır. Plastik moment dağılım yöntemi ile sürekli katı levhalardan elde edilen sonuçlar, denge, mekanizma ve plastik moment koşullarını sağladı ve bu, bilgisayar programı tarafından benimsenen elastik teori yöntemi ile yükleme kombinasyonu nihai sınır durumu ve hizmet verebilirlik sınır durumu altında karşılaştırıldı. Sonuçlar, İngiliz Kodu (BS 8810) parametrelerine göre karşılaştırılmıştır, plastik yöntemle herhangi bir eğilme momenti değerinin, desteklerde ve plastikte açıklıkta (maksimum sarkma momentleri) elastik momentin %30'undan az olmamasına izin verir. elastik analizde. Karşılaştırıldıktan sonra, elde edilen tüm sonuçlar İngiliz kodunun belirleyicileri ile uyumlu olduklarını göstermiştir. Bu çalışmada benimsenen yöntem, plastik mafsalın (PH) oluştuğu ve doğru olduğu plastik moment (MP) değerlerini vermiştir. başarısızlık mekanizması
Özet (Çeviri)
This research study the reliability of design continuous floor slabs with varying end conditions under effected ultimate Loads by plastic theory. This paper has adopted approach using plastic moment distribution method in the design of solid slab .16 rectangular slabs have same depth but different end conditions and dimension in x and y- directions were investigated. The results obtained from the continuous solid slabs by plastic moment distribution method achieved the conditions of equilibrium, mechanisms, and plastic moment and its was compared with computer program adopted elastic theory method under loading combination ultimate limit state and serviceability limit state. The results are compared according to the parameters of the British Code (BS 8810) allow that any value of bending moments by plastic method must be not less than 30 % of elastic moment at supports and at span (maximum sagging moments) in plastic are high in elastic analysis. After comparing, all the obtained results showed that they are in agreement with the determinants of the British code, The method adopted in this study gave the values of the plastic moment (MP), at which the plastic hinge (PH) is formed and true mechanism of failure.