Three essays on debt, income inequality and economic growth
Borç, gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme üzerine üç makale
  1. Tez No: 676279
  2. Yazar: WILKISTA LORE OBIERO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÜLŞAH TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma kamu borcu, eşitsizlik ve büyüme arasındaki ilişkileri üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makalede Kenya'da 1970-2018 dönemi için Yumuşak Geçiş Regresyon (STR) Modeli kullanılarak kamu borcu ve iç borcun ekonomik büyüme üzerindeki doğrusal olmayan etkisi incelenmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, kamu borcu ve iç borç ile büyüme arasında U şeklinde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kamu borcunun ve iç borcun eşik seviyesi sırasıyla %33,29 ve %17,3115'tir. Bu sonuçlar, Kenya'da belirli bir borç seviyesinin üzerinde ekonomik büyümenin artacağına dair kanıt sunmaktadır. İkinci makale, Kenya'daki eşitsizlik ile kamu ve iç borç arasındaki ilişkiyi ARDL modeline ve 1970-2018 dönemine ait verilere dayanarak incelemektedir. ARDL tahmini ardından Toda-Yamamoto nedensellik analizi de yapılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Kenya'da hem kamu borcunun hem de iç borcun eşitsizliği daha da kötüleştirdiğini ima etmektedir. Toda-Yamamoto test sonuçları, iç borçtan eşitsizliğe ve eşitsizlikten kamu borcuna doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğuna işaret etmektedir. Üçüncü makalede, 1980-2018 dönemi için Kenya'nın da dahil olduğu 11 Sahra Altı Afrika ülkesi için kamu borcu, ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda SUR tahminine dayalı Konya (2006) panel nedensellik testi yaklaşımı kullanılmaktadır. Elde edilen bulgular dokuz ülkede kamu borcu ile eşitsizlik arasında, dört ülkede eşitsizlik ile büyüme arasında ve dört ülkede büyüme ile borç arasında en azında tek yonlu nedensellik ilişkisinin varlığını göstermektedir. Dolayısıyla ampirik sonuçlar, Sahra Altı Afrika ülkelerinde ilgili değişkenler arasındaki ilişkilerin ülkelerin spesifik özelliklerine göre değişebileceğini de ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper consists of three essays on the relationship between public debt, income inequality, and growth. The first article examines the nonlinear effect of public debt and internal debt and economic growth in Kenya using the Smooth Transition Regression (STR) model and data for the period 1970-2018. The results of this study indicate that a U-shaped relationship exists between public debt and growth and between internal debt and growth. The threshold levels of public debt and internal debt are 33.29% and 17.3115% respectively. These results provide evidence that economic growth will increase in Kenya above a certain level of debt. The second article examines the relationship between inequality and public and internal debt in Kenya based on the ARDL model and data for the period 1970-2018. Toda Yamamoto causality analysis is also conducted following the ARDL model. The findings of this study imply that both public debt and internal debt exacerbate inequality in Kenya. The Toda Yamamoto test results indicate a unidirectional causal relationship from internal debt to inequality and from inequality to public debt. The third article explores the causal relationship in public debt, economic growth, and income inequality relationship for 11 SSA countries including Kenya for the period 1980-2018. For this purpose, Konya (2006) panel causality test approach based on SUR estimation is used. The findings show that there is at least a unidirectional causal relationship between public debt and inequality for nine countries, between inequality and growth for four countries and between growth and debt for four countries. Empirical results also imply that the relations between the relevant variables in the Sub-Saharan African countries may vary according to the characteristics of these countries.