Sericin protein recovery from silk degumming wastewater in pilot scale via membrane hybrid processes
Membran hibrit prosesler ile pilot ölçekte ipek yumuşatma atık suyundan serisin proteini geri kazanımı
  1. Tez No: 676282
  2. Yazar: MERVE GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, DOÇ. DR. GÖKŞEN ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İpek ipliğinin, yüksek sıcaklıkta, Marsilya sabunu ile yıkandığı konvansiyonel ipek yumuşatma yönteminde, serisin proteini suda çözünür ve serisin proteini açısından zengin olan ipek yumuşatma atıksuyu (İYA) oluşur. Bu çalışmada, serisin proteininin İYA'dan ayrılması incelenmiştir. İlk olarak, serisin içeren fazın İYA'dan ayrılması optimize edilmiştir. Sabunun ipliğine olan oranı (FO) farklı olacak şekilde İYA numuneleri hazırlanmış ve faz ayırma performansı açısından test edilmiştir. Oran 0,40 olduğunda en iyi faz ayrımının gerçekleştiği belirlenmiştir. Serisinin geri kazanımının sağlanması için pilot ölçekli membran filtrasyon testleri, UF ve NF membranlarına sırasıyla 2 ve 4 bar basınçta uygulanmıştır. Serisin geri kazanımını artırmak için UF ve NF membranları ardışık düzende test edilmiştir. NF membranında %90-100 oranında serisin tutulurken, UF membran için sericin proteini tutma oranı %10-30 değerindedir. NF membran besleme tankı konsantrasyonu 37000 mg/L değerine kadar çıkarken, UF membran besleme tankı konsantrasyonu 6000 mg/L olarak tespit edilmiştir. NF membranda konsantre hale gelen serisin proteinine, etanol ile çökeltme ve liyofilizasyon uygulandığında, toz serisin elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conventional degumming method that consists of alkaline washing of silk yarn with Marseille soap at high temperatures, dissolves sericin protein into the water and produces so-called silk degumming wastewater (SDW) which is rich in sericin protein. In this study, the separation of sericin protein from the SDW was studied. Firstly, the separation of sericin containing phase from the SDW was optimized. SDW samples were prepared with the application of different soap to silk yarn ratios (FO) and tested for phase separation performance. It was determined that the best phase separation occurs when the ratio was 0.40. Pilot-scale membrane filtration tests were applied for further separation of sericin with the use of Ultrafiltration (UF) and Nanofiltration (NF) membranes at 2 and 4 bar, respectively. UF and NF membranes were also tested in a sequential mode to increase sericin recovery. NF membrane rejection was around 90-100% while UF membrane had only 10-30% sericin rejection. NF membrane feed tank sericin concentration reached 37000 mg/L whereas UF membrane feed tank concentration was around 6000 mg/L.When further purification of sericin from the retantate of the NF was tested by the application of ethanol-induced precipitation and lyophilization, powder sericin was obtained.