Recovery of sericin protein from silk processing wastewaters by membrane technology
İpek işleme atık sularından membran teknolojisi ile serisin proteininin geri kazanılması
- Tez No: 176938
- Danışmanlar: DR. GÖKŞEN ÇAPAR, PROF. DR. M. RUŞEN GEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ipek endüstrisinin koza pisirme (KA) ve ipek yumusatma atıksuları (IYA), serisin gerikazanımı için membran prosesleri ile arıtılmıstır. IYA, serisin ve sabun içerirken; KAsadece serisin içermektedir. Koza pisirme atıksuyunda dört ayrı molekül agırlıgınasahip serisin bulunmustur; 175-200 kDa (Serisin-1), 70-90 kDa (Serisin-2), 30-40kDa (Serisin-3) ve 10-25 kDa (Serisin-4). Koza atıksuları için iki alternatif süreçgelistirilmistir; 1. santrifüj + mikrofiltrasyon + nanofiltrasyon + çökeltme, 2. santrifüj +mikrofiltrasyon + nanofiltrasyon + diyaliz + çökeltme. Ilk süreçte, %39-46 serisiniçerigine sahip olan serisin/ipekböcegi proteini karısımı elde edilmistir. Ikincisinde,ise saf serisin elde edilmistir. Gelistirilen geri kazanım sürecinin serisini gerikazanma verimi%76 olarak bulunmustur. NF asamasında her iki süreçte %70-75'lik ciddi akı azalmaları gözlenmistir.Ancak, 0,5 M NaOH ve 190-200 mg/L serbest klorla yapılan yıkama ile akılar %83-127 oranında iyilestirilmistir.IYA'daki serisinin molekül agırlıgı 110-120 kDa olarak bulunmustur. Atıksudakisabun ve serisin, santrifüj (pH 3,5, 10 dk) ve cazibe ile çökmeyi (4 oC, 24 s) içerenön-arıtma asamasında ayrılmıstır. Molekül agırlık ayırma sınırı 5 kDa olanultrafiltrasyon membranı, %88'lik ciddi bir akı azalması ile birlikte, pH 3,5'te %59oranında serisin geri kazanımı saglamıstır. Bunun yanı sıra, saf su akısı kimyasalyıkama ile sadece %31 oranında iyilestirilebilmistir.
Özet (Çeviri)
Cocoon cooking wastewaters (CW) and silk degumming wastewaters (SDW) of silkprocessing industry were treated by membrane processes for sericin recovery. CWcontains only sericin while SDW contains both sericin and soap. Sericin in CW hadfour molecular weight (MW) fractions; 175-200 kDa (Sericin-1), 70-90 kDa (Sericin-2), 30-40 kDa (Sericin-3) and 10-25 kDa (Sericin-4). Two alternative process trainswere developed for CW; 1. centrifugation + microfiltration + nanofiltration +precipitation, 2. centrifugation + microfiltration + nanofiltration + dialysis +precipitation. In the first process, a sericin/silkworm protein mixture was obtainedwith a sericin content of 39-46%. In the second one, however, a pure sericin productwas obtained. The sericin recovery efficiency of the developed process train wasfound as 76%. Severe flux declines of 70-75% were observed in NF stage in bothprocess trains. However, cleaning with 0.5 M NaOH and 190-200 mg/L free chlorinerestored the fluxes by 83-127%.The MW of sericin in SDW was 110-120 kDa. The soap and sericin were separatedin the pre-treatment stage consisting of centrifugation (pH 3.5, 10 min) and gravitysettling (4 oC, 24 h). The ultrafiltration membrane with molecular weight cut-off of 5kDa achieved 59% sericin recovery at pH 3.5, accompanied by severe flux declineof 88%. Furthermore, clean water flux was restored by only 31% via chemicalcleaning.