Türk Hava Yolları Eurolig'de Final Four'a kalan takımların verimlilik puanlarının incelenmesi
Evaluation of the efficiency points of the Final-Four teams at Turkish Airlines Euroleague
- Tez No: 676315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile Türk Hava Yolları (THY) Eurolig'de Final-Four'a Kalan Takımların Verimlilik Puanlarının İncelenmesi amaçlanmaktadır. THY Eurolig'de son 10 sezon ilk dörde giren takımların istatistikleri ve verimlilik puanları incelenerek tablo ve grafiklerle değerlendirilmiştir. Verimlilik puanı için Eurolig'de kullanılan ve e-mail yolu ile izni alınmış verimlilik puan hesaplaması kullanılmıştır. Elde edilen verilerin varyans ve homojenlikleri test edilerek uygun test teknikleri ile istatistiksel analizleri yapılmıştır. Sezonlar ve takımlar arasındaki verimlilik puan kriterleri ve verimlilik puan değişimlerinin analizinde One Way ANOVA farklılık kaynağının belirlenmesinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. THY Euro Lig sezonları, iki sayılık atış, serbest atış, ribaund, asist, top çalma, top kaybı, yaptığı faul ve yapılan faul değerleri arasında istatistiki bir değişim gözlenmezken, atılan sayı ve 3 sayılık atış ortalama değerleri arasındaki değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlenmiştir. Atılan sayı ortalama değerleri incelendiğinde 1. olan takım ortalama değerinin 4. olan takımlara ait değerden istatistiki anlamda yüksek olduğu belirlenmiştir. Üç sayı ortalama değerleri incelendiğinde 1. ve 2. olan takımlara ait değerin 3. ve 4. olan takımlara ait değerden istatistiksel anlamda yüksek olduğu görülmektedir. Bu bulgular ışığında, verimlilik puan kriterlerini oluşturan bu değerlerden atılan sayı ortalamasının ve üç sayılık atışların diğer kriterlerden daha önemli olduğu söylenilebilir. Takımların aldıkları derecelere bağlı olarak verimlilik puan değerleri incelendiğinde; 1. olan takımların diğer derecelere nazaran istatistiksel anlamda yüksek olduğu, 2. ve 3. olan takımların birbirine benzer ve diğer derecelerden istatistiksel anlamda değişim sergilediği, son sırayı alan takımların ise en düşük ortalama değere sahip olduğu ve bu değişimin de istatistiksel olarak da anlam teşkil ettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak verimlilik değerindeki yüksekliğin takımların sıralamadaki yerini belirlemesi açısından kayda değer bir sonuç olduğu söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the Efficiency Scores of the Teams that made it to the Final-Four in Turkish Airlines (THY) Euroleague. Statistics and efficiency scores of the top four teams in the last 10 seasons at THY Euroleague have been examined and evaluated with tables and graphics. For the productivity score, efficiency score calculation was used, which is used in Euroleague and efficiency scores have been received by e-mail. During testing the variance and homogeneity of the obtained data, statistical analyses were made with appropriate test techniques. The Turkey HSD test was used to determine the source of One Way ANOVA difference in the analysis of productivity score criteria and productivity score changes between seasons and teams. In THY Euroleague seasons, there was no statistical change between two-pointers, free throws, rebounds, assists, steals, turnovers, fouls committed, and fouls committed, while the difference between the average values of the number of points and 3-point shooting was statistically significant. When the average values of the scored points were examined, it was determined that the average value of the 1st place team was statistically higher than the value of the 4th ranked team. When the average values of three numbers are examined, it is seen that the value of the 1st and 2nd teams is statistically higher than the value of the 3rd and 4th teams. In the light of these findings, it can be said that the average number of points taken from these values that constitute the efficiency score criteria and the three-point shots are more important than the other criteria. When the efficiency score is examined depending on the degrees of the teams; 1st place teams are statistically higher than other ranks, 2nd and 3rd teams are like each other and statistically different from other ranks, teams that take the last place have the lowest average value and this change is statistically significant. As a result, it can be said that the high productivity score is a significant value in terms of determining the place of the teams in the ranking.