Risk assessment in the sustainability of excavation projects and analyzing the possible uncertainties
- Tez No: 676316
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nüfus artışı ile yeni yapılara olan ihtiyaç artar ve bu ihtiyaç sadece inşaat altapısının büyümesi ile karşılanılabilir. İnşa tasarımında güvenlik ve maliyet arasındaki denge dikkate alınmalıdır. Doğru bir tasarımda yapı performansını hassas bir şekilde tespit etmek gereklidir ancak bu mümkün olmadığından belli bir güvenlik payı hesaba katılmalıdır. Bu çalışmada hafriyat projelerinin mevcut risk, maliyet ve faydalar üzerindeki dengeleyici etkisi, yapı performansı ve başarısızlık olasılığı arasındaki ilişki kullanılarak değerlendirilmiştir. Çukur stabilizasyonunun olasılık özelliklerini analiz etmek için SLOPE / W yazılımı kullanıldı. Çalışma sonucunda, uygulanan Monte Carlo simulayon yönteminin kesin analiz üzerindeki yüksek verimliliği teyit edildi. Ayrıca analitik yöntemlerin düşük doğruluk payı ve kesin metot kullanan mühendislik yargılarının ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
As population grows, the construction demand rises, and this is only possible with the expansion of construction infrastructure. In designing, the balance between safety and construction costs must be considered. To have an appropriate design, it is necessary to have a precise prediction of its performance, but since in reality such a prediction accuracy is not available, a security margin must be taken into account. The aim of this study is to evaluate the risk of excavation projects to balance the existing risks, costs, and benefits by using the relationship between the probability of failure and the level of performance of the structure. The SLOPE / W software is used to analyze the probabilistic characteristics of the stability of the pit. This case study confirmed the high efficiency of the Monte Carlo simulation method over the definitive analysis and showed that the analytical methods are not very reliable and engineering judgment using the definitive method faces serious challenges.