MV-20 ekmeklik buğday (Triticum aestivum var. Aestivum L.) çeşidinde farklı ekim sıklığı ve farklı azotlu gübre uygulamalarının verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
- Tez No: 67633
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
öz Bu arastama MV-20 ekmeklik buğday çeşidinde en uygun ekim sıklığı ve azot dozunun belirlenmesi amacıyla 1994/95 ve 1995/96 yıllarında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yapılmıştır. En uygun ekim sıklığım saptamak amacıyla 4 farklı ekim sıklığı (350, 450, 550 ve 650 tane/m2) ve uygun azot dozunu belirlemek amacıyla da 6 farklı azot dozu (0, 4, 8, 12, 16 ve 20 kg/da N) uygulanmıştır. Deneme 4 tekrarlamak tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre tertiplenmiştir. Denemede uygulanan farklı ekim sıklıkları ve azot dozları tane verimi üzerine önemli etkide bulunmuştur. MV-20 çeşidinde yüksek verim için en uygun ekim sıklığının 550 tane/m2 ve azot dozunun 16 kg/da N olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Different Seeding Density and Applications of Different Nitrogenous Fertilizer on The Yield and Yield Components in MV-20 Bread Wheat Cultivar. ABSTRACT This Research was carried out to determine the most suitable seeding density and the nitrogen level for MV-20 Bread Wheat Cultivar in the years of 1994/95 and 1995/96 at the Agricultural Research and Application Center of Agriculture Faculty, Uludağ University. To determine the suitable seeding density, 4 different seeding density (350, 450, 550 and 650 seed/m2) and 6 rates of nitrogen doses (0, 4, 8, 12, 16 and 20 kg/da N) were applied. The trial was set up in the randomized complete block design with four replications. According to the results, there were significant effects of different sowing densities and nitrogen levels on seed yield. It was found that most suitable sowing density was 550 seed/m2 and nitrogen levels did 16 kg/da for the highest seed yield in MV-20 cultivar.