Fasulye'de (Phaseolus vulgaris L.) ekim zamanı ve ekim sıklığının verim ve verim öğelerine etkisi
- Tez No: 67632
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME AZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Öz Bu araştırma, Horoz Oturak- 1 kuru fasulye çeşidi kullanılarak, kuru fasulyede en uygun ekim zamanı, sıra arası mesafesi ve bitki sıklığını saptamak amacıyla; 4 ekim zamanı (1 Mayıs, 15 Mayıs, 1 Haziran ve 15 Haziran), 2 sıra arası mesafesi (51 cm ve çift sıra yöntemi (bir geniş sıra arası (51 cm), bir dar sıra arası (34 cm) olacak şekilde yapılan ekim yöntemi) ve 5 bitki sıklığı (20, 30, 40, 50 ve 60 tohum/m2 ) ile 1993 ve 1995 yıllarında yürütülmüştür. İki yıllık araştırma sonuçlarına göre; 1 Haziran ekimleri diğer ekim zamanlarından daha fazla tane verimi vermiştir. 1 Haziran ekimi, 1 Mayıs ve 15 Mayıs ekimlerine göre tane verimini sırası ile % 35.6 ve % 28.3 oranlarında arttırmıştır. Sıra arası mesafesinin fenolojik karakterler ile verim ve verim komponentleri üzerine önemli bir etkisi görülmemiştir. Bitki sıklığının verim ve verim komponentleri üzerine etkisi ise önemli olmuştur. Araştırmada 50 tohum/m2 sıklığından en yüksek tane verimi (107.8 kg/da) elde edilmiştir. Sonuç olarak, Bursa ili ve çevresinde en uygun ekim zamanının 1 Haziran ve en uygun bitki sıklığının 50 tohum /m2 olduğu saptanmıştır. Ayrıca sıra arası mesafesinin tane verimi üzerine etkisinin önemsiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in order to determine the most suitable sowing time, row spacing and plant densities for dry bean ev. Horoz Oturak- 1 using four sowing dates (1 May, 15 May, 1 June and 15 June), two row spacing (51 cm and double row method (one wide row of 51 cm and one narrow row of 34 cm) and 5 plant densities (20, 30, 40, 50, 60 seeds/m2) in the years 1993 and 1995. According to the results of 2 years research, 1 June sowing gave higher grain yield compared with other sowing dates. 1 June sowing increased the grain yield by 35.6 % and 28.3 % compared with 1 May and 15 May sowings, respectively. The effect of plant density on yield and yield components was found significant. The highest yield was obtained from 50 seed/m2 sowing density (107.8 kg/da). As a result, the most suitable sowing date for Bursa province and vicinity was determined as 1 June and the most suitable plant density as 50 seeds/m2. Moreover, the effect of row spacing on grain yield was found insignificant.