Mavi sedir 'Cedrus atlantica 'glauca'''nın aşı ve çelikle çoğaltımı üzerine araştırmalar
Researches on thepropagation of 'Cedrus atlantica glauca' using grafting and cutting
  1. Tez No: 67634
  2. Yazar: HABİBE GÜLER
  3. Danışmanlar: AHMET MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz MAVİ SEDİR“Cedrus atlantica 'Glauca”NIN AŞI VE ÇELİKLE ÇOĞALTIMI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Bu araştırmada, Cedrus atlantica 'Glauca ' nın çelik yoluyla çoğaltanında; sonbahar aylarında hazırlanan çelikler 4000- 6000- 8000 ppm.'lik IB A ile muamele edilmiştir. Aşı yoluyla çoğaltanda ise; Yarma aşı ile kertikli yan aşı metodları ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmıştır. Aşı tutma oranları,sürgün çaplan,sürgün uzunlukları mevsimler ve aşı metotlarında verdiği sonuçlara göre saptanmıştır. Araştırma sonucunda, sonbaharda hazırlanan çeliklere yapılan IBA uygulamalarından sonuç alınamamış ve köklenme gerçekleşememiştir. Aşı ile yapılan çoğaltanda ise ;Sonbaharda yapılan kertikli yan aşı tutma oranı %70 ile en iyi sonucu vermiştir. İlkbaharda ise yarma aşı ve kertikli yan aşı %100 aşı tutma oranıyla aynı sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCHES ON THE PROPAGATION OF“Cedrus atlantica 'Glauca”USING GRAFTING AND CUTTING In this research, the propagation of Cedrus atlantica 'Glauca' by cuttings were prepared during the autumn and treated by IBA of 4000,6000 and 8000 ppm.On the other side, the propagation by grafting ; which contains cleft graft and the side-veneer graft methods, were realized during spring and autumn. The percentages of bud taking, diameter of the shoots and length of shoots were determined according to the results, of different seasons and grafting methods. As a result of this research, there was no positive result of IBA treatments, obtainedby cutting method in autumn and rooting was not appeared.In spite of this,the best result was obtained with the method side-veneer grafting during autumn with %70 successful rate.In spring, same results were obtained by two different grafting methods (cleft graft and side-veneer graft), with %100 succesful rate.