Stability analysis of reinforced concrete slender column
  1. Tez No: 676360
  2. Yazar: AREEJ TAHA YASEEN ALBU-ABOOD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada ince beton kolonların analizi ve tasarımında kullanılan üç tip evrensel kod (ACI 318M-19, BS-8110 ve TS500) üzerinde tam bir çalışma yapılmıştır. 168 dikdörtgen beton kolon (HSC, NSC) mevcuttur literatürde. Çeşitli tipte kolonlar, eğimli veya salınmayan çerçeveli kısa ve ince kolonlar. Kolonun taşıma kapasitesini, davranışını ve rijitliğini etkileyen değişkenler için spesifik değerler içeren 12096 beton kolondan oluşan bir vaka çalışması. Standart denklemlerde bazı sabitlerin varlığı sonuçlarda yanlışlıklara yol açar. Bu nedenle, bu sabit değişecek, çelik oranı, kesitin boyutu gibi sütunların bazı ayrıntılarını içeren denklemler önerilecektir. Analiz prosedüründe en fazlasını elde etmek için iki formül ve bir değer önerilmektedir. doğru taşıma kapasitesi değeri ve kolonun yanal sapması. Her bir sütunun tüm detaylarının hesaplanmasında Matlab 2020a programı kullanılmıştır. Bu programdaki doğruluk, sonuçların kesin değerlerini verir. Ayrıca tüm sonuçları modellemek, planlamak ve karşılaştırmak için kullanılan Microsoft excel 2020 programı.
Özet (Çeviri)
In this research, a complete study was made on three types of universal codes (ACI 318M-19, BS-8110 and TS500) that are used in the analysis and design of slender concrete columns.168 rectangular concrete columns (HSC, NSC) available in literature. Several types of columns, short and slender columns with sway or non-sway frames. A case study of 12096 concrete columns with specific values for the variables affecting on the bearing capacity of the column, the behavior as well as the stiffness. Existence some of constants in the standard equations leads to inaccuracies in the results. Therefore, this constant will changed to equations will be proposed that include some of details of columns like the amount of steel ratio, the dimension of the section... etc. Two formulas and one value are suggested in the analysis procedure to obtain the most accurate value of bearing capacity and the lateral deflection of the column. Matlab 2020a program was used to calculating all details of each column. The accuracy in this program gives the exact values of the results. Also Microsoft excel 2020 program used for modeling, scheduling and comparing all results.