Sosyal bilgiler öğretmenlerinin (X Kuşağı), sosyal bilgiler öğretmen adaylarının (Y Kuşağı) ve 8. sınıf öğrencilerinin (Z Kuşağı) 21. yüzyıl becerilerine bakışı
Perspectives of social studies teachers (Generation X), preservice social studies teachers (Generation Y) and 8th grade students (Generation Z) on 21st century skills
  1. Tez No: 676359
  2. Yazar: MESUT ŞENGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
21. yüzyılda bireyler eğitim aldığı alanlar dışında da çalışmak zorunda kalmakta ve böylece bu yüzyılda farklı birçok beceriye sahip nitelikli, donanımlı bireylere duyulan ihtiyaç kendini daha fazla hissettirmektedir. İhtiyaç duyulan bu nitelikli bireylerin kazanması gereken becerilerle ilgili çerçeveler oluşturulmakta ve bu beceri setlerine eğitim programlarında yer verilmektedir. Kuşakların yaşamın her alanında farklılaşmış değerlendirmeleri, algıları ve görüşleri vardır. 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasında ve kazanımında bu kuşakların her birine farklı görevler düşmektedir. Hangi becerilerin kuşaklarca daha fazla önemli görüldüğünün ve hangilerine ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi önem taşımaktadır. Sosyal bilgiler, bu farklı kuşaklara 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasında oldukça elverişli konuma sahip bir derstir. Bu araştırmanın amacı, 21. yüzyıl becerilerine sahip olmanın önemine yönelik sosyal bilgiler eğitiminde X, Y ve Z kuşaklarının bakış açılarını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada X kuşağı olarak sosyal bilgiler öğretmenleri, Y kuşağı olarak sosyal bilgiler öğretmen adayları ve Z kuşağı olarak ise 8. sınıf öğrencileri seçilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından“21. Yüzyıl Becerilerinin Önemine İlişkin Görüşleri Belirleme Anketi”hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri, 1164 katılımcıdan toplanan anket sonuçları ile oluşturulmuştur. Nicel veriler SPSS 22.0 istatistik program paketinin yardımıyla çözümlenmiş ve betimleyici istatistik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada, bir kuşağın bir beceriyi neden önemli gördüğü ve neden bir beceriye en çok önem veren ya da en az önem veren kuşak olduğu ortaya konulurken, o kuşağın alanyazında bahsedilen karakteristik özellikleri ve değer yargıları göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma sonucunda tüm çerçevelerde yer alan“iletişim”becerisinin, X, Y ve Z kuşaklarının her biri tarafından 21. yüzyılda bireylerin sahip olması gereken en önemli beceri olarak belirtilmesi; öte yandan az sayıda çerçevede yer alan“ekonomi ve finans okuryazarlığının”yine tüm kuşaklar açısından en az öneme sahip beceri olarak son sırada yer alması dikkat çekicidir. Ayrıca kuşakların 21. yüzyıl becerilerinin önemi hakkındaki görüşleri bu becerilerin çerçevelerde yer alma sıklığı ile uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, individuals have to work not only in the fields they have been trained in, but also in other fields where they have not been educated. Thus, in this century, the need for qualified and well-equipped individuals with many different skills makes itself felt more. Frameworks are created for the skills that these qualified individuals need to acquire, and these skill sets are included in the curricula. Generations have different evaluations, perceptions and views on all aspects of life. Each of these generations has different duties in acquiring 21st century skills. It is important to determine which skills are seen as more important by generations and which are needed more. Social Studies has a favorable position in providing these different generations with 21st century skills. The aim of this research is to reveal the perspectives of the X, Y and Z generations in Social Studies Education about the importance of having 21st century skills. In the study, Social Studies teachers were selected as Generation X, Social Studies teacher candidates as Generation Y and 8th grade students taking Social Studies course as Generation Z. As a data collection tool in the study, the researcher prepared“Survey for Determining Opinions on the Importance of 21st Century Skills”. The data were generated by the survey results collected from 1164 participants. The quantitative data of the study were analyzed with the help of the SPSS 22.0 statistics program package and analyzed with descriptive statistical methods. In the research, while revealing why a generation considers a skill important and why it is the generation that gives the most or least importance to a skill, the characteristic features and value judgments of that generation mentioned in the literature were taken into consideration. As a result of the research, among the 22 skills in the survey, the“communication”skill in all frames was specified by each of the X, Y and Z generations as the most important skill that individuals should have in the 21st century. On the other hand,“economic and financial literacy”skill, which is in a few frames, was seen as the least important skill. These results are remarkable. In addition, there is congruence between generations' views of the importance of 21st century skills and the frequency with which these skills are included in the frameworks.