Hybrid precoding security for next generation millimeter wave communication systems
Gelecek nesil milimetre dalga haberleşme sistemleri için hibrit ön kodlama güvenliği
- Tez No: 676365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KABALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Fiziksel katman güvenliği, gelecek kablosuz iletişim sistemlerinde genellikle Gizli Dinleyici olarak bilinen istenmeyen kullanıcı(lar)'dan meşru iletimi korumak için ümit verici bir teknik olarak kabul edilir. Ayrıca mevcut kablosuz iletişim sistemi, büyük kapasite, çeşitli bağlı cihazlar, ultra yüksek veri hızları, düşük gecikme süresi ve etkili bant genişliği kullanımı gibi yeni nesil kablosuz iletişim sistemlerinin artan taleplerini karşılayamamaktadır. Mevcut sistemlerden 200 kat daha fazla bant genişliği sunan milimetre dalga (mmDalga) bandından yararlanılarak bu zorluklar çözülebilir. Bununla birlikte, bu dalga formları, yayılma kaybı, penetrasyon kaybı ve yağmur sönümlemesi gibi kaçınılmaz bozulma sorunlarına sahiptir. Çoklu anten teknolojisinin uygulanmasına yardımcı olan daha kısa mmDalga dalga boyları sayesinde. Yine de yüksek fiyat ve güç tüketimi gibi birkaç ciddi sorun var. Masif çok girişli çok çıkışlı (MIMO) iletişim sistemlerinde her bir anten için radyo frekansı zincirini kullanmak uygun olmadığından, yukarıda belirtilen sorunlardan kaçınmak için hibrit ön kodlayıcı tasarımından yararlanmak gerekmektedir. Bu tezin temel amacı, mmDalga masif MIMO iletişim sistemleri için güvenli hibrit ön kodlayıcı tasarım(lar)ı geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Physical layer security is considered as a promising approach to secure the legitimate transmission from the undesired user(s) generally known as Eavesdropper in upcoming wireless communication systems. Moreover, the current wireless communication system is incapable to highlight the growing demands of emerging wireless communication systems e.g., massive capacity, diverse connected devices, ultra-high data rates, low latency and effective bandwidth utilization. Thereof challenges can be solved by exploiting the millimeter wave (mmWave) band, which offers a broad bandwidth i.e., approximately 200 times greater than the available ones. However, these waveforms have inevitable degradation issues for example rain fading, propagation loss, and penetration loss. Thanks to shorter wavelengths of mmWave that aid to deploy multiple-antenna technology, there are still a few serious problems such as high price and power consumption. For instance, it is unsuitable to utilize a radio frequency chain for every single antenna in massive multiple-input multiple-output (MIMO) communication systems, it is practical to exploit a hybrid precoder design to avoid the aforementioned issues. Key aim of this dissertation is to develop a protected hybrid precoder and combiner design for mmWave massive MIMO communication systems.