Prostat kanseri tanılı hastalarda radikal prostatektomi öncesi ga-68 PSMA-PET/BT incelemesinin hasta yönetimine etkisi
The effect of ga-68 PSMA-PET/CT on patient management before radical prostatectomy in patients with prostate cancer
  1. Tez No: 676364
  2. Yazar: MEHMET GÜRKAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Prostat kanseri primer evrelemesi, tedavi planının belirlenmesi, hastalığın prognozunun öngörülebilmesi ve rekürrenslerin belirlenmesinde ön plana çıkan Prostat Spesifik Membran Antijen-Pozitron Emisyon Tomografi son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışmamızda radikal prostatektomi öncesi çekilen Prostat Spesifik Membran Antijen-Pozitron Emisyon Tomografi bulguları ile histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması ve bunun hasta yönetimine etkisini araştırmayı amaçlamaktayız. Kliniğimizde 2017-2020 arasında radikal prostatektomi yapılmış 195 hasta taranmış dışlanma kriterleri sonrası toplam 64 hastanın Prostat Spesifik Antijen, prostat hacmi, klinik derecesi, biyopsi Grade Grup, Partin Skorlaması'na göre Ekstrakapsüler İnvazyon, Seminal Vezikül İnvazyonu, Lenf Nodu tutulumu, D'amico risk sınıflaması, Prostat Spesifik Membran Antijen-Pozitron Emisyon Tomografi bulguları, histopatolojik sonuçlar, takipler sırasındaki verilerden oluşan bir çalışma tasarlanmıştır. Korelasyon analizlerinde Prostat Spesifik Membran Antijen-Pozitron Emisyon Tomografi'de saptanan Protat Tümör Volümü ile Prostat Spesifik Antijen, klinik T evresi, ekstrakapsüler invazyon, seminal vezikül invazyonu ve perinöral invazyon arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. SUVmax değerleri; biyopsi Grade Grup, D'amico Risk Sınıflaması, Partin Skorlaması, Histopatoloji Grade Grup, Histopatoloji prostat tümör volümü, histopatolojik evre, ekstrakapsüler invazyon, seminal vezikül invazyonu ve perinöral invazyon ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Prostat Spesifik Membran Antijen-Pozitron Emisyon Tomografi ve seminal vezikül invazyonu açısından karşılaştırıldığında duyarlılık %16, özgüllük %98, pozitif prediktif değer %50, negatif prediktif değer; %91 olup, lenf nodu metastazı açısından karşılaştırıldığında duyarlılık %40, özgüllük %98, pozitif prediktif değer %66.7, negatif prediktif değer %95 olarak hesaplanmıştır. Doğru ve hassas bir evreleme ile birlikte küratif tedavi seçenekleri, cerrahi yöntemi ve cerrahi sınır genişliği açısından Prostat Spesifik Membran Antijen-Pozitron Emisyon Tomografi yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Prostate specific membrane antigen-positron emission tomography has been preferred in recent years for the primary staging of prostate cancer, specifying a treatment plan, predicting the prognosis, and determining the recurrences of the disease. We aim to compare prostate specific membrane antigen-positron emission tomography findings before radical prostatectomy with histopathology results and investigate its effect on patient management. Between 2017-2020, 64 patients' prostate specific antigen, prostate volume, clinical grade, biopsy grade group, Partin scores, extracapsular invasion, vesicular gland invasion, lymph node involvement, D'amico risk groups, prostate specific membrane antigen-positron emission tomography findings, histopathological results were recorded. In correlation analysis, a statistically significant relationship was found between protate tumor volume detected in prostate specific membrane antigen-positron emission tomography and prostate specific antigen, clinical stage, extracapsular invasion, seminal vesicle invasion and perineural invasion. In SUVmax values a statistically significant relationship was found between biopsy Grade Group, D'amico Risk Group, Partin Score, histopathology grade group, histopathology prostate tumor volume, histopathological stage, extracapsular invasion, seminal vesicle invasion and perineural invasion. Comparing prostate specific membrane antigen-positron emission tomography with seminal vesicle invasion; sensitivity was 16%, specificity was 98%, positive predictive value was 50%, and negative predictive value was 91%. When compared in terms of lymph node metastasis, the sensitivity was calculated as 40%, specificity was 98%, positive predictive value was 66.7%, and negative predictive value was 95%. Our findings show that prostate-specific membrane antigen-positron emission tomography can be used as a curative treatment option, determination of the surgical method and an auxiliary method for accurate staging.