Rotator cuff lezyonunda yapılandırılmış kapalı kinetik zincir ve video bazlı oyun egzersiz programının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of the closed kineticchain and video-based game exercise program in therotator cuff lesion
- Tez No: 676411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, rotator cuff rüptürü olan bireylerde video bazlı oyun egzersiz ve yapılandırılmış kapalı kinetik zincir egzersizlerinin etkinliğini incelemekti. Çalışmamıza 45 rotator cuff rüptürü olan birey katıldı. Bireyler randomize olarak konvansiyonel egzersiz grubu, yapılandırılmış kapalı kinetik zincir egzersiz grubu ve video bazlı oyun egzersiz grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her bir grup 6 hafta süren tedavi programına alındı. Tüm bireylerin tedavi öncesi ve sonrasında ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS), ağrı eşiği algometre, fonksiyonellik için Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), yaşam kalitesi Rotator Cuff Quality of Life (RCQOL) anketi, normal eklem hareketi ve propriosepsiyon Fizyosoft Extremity ROM, aproksimasyon kuvveti Fizyosoft Balance Sistem ile değerlendirildi. Tedavi öncesi omuz fleksiyonu hariç diğer tüm parametrelerde grupların değerleri istatistiksel olarak birbirine benzerdi (p>0,05). Tedavi öncesi omuz fleksiyonu konvansiyonel egzersiz grubunda daha iyi düzeydeydi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effectiveness of video-based play exercises and structured closed kinetic chain exercises in individuals with rotator cuff rupture. 45 individuals with rotator cuff rupture participated in our study. Individuals were randomly divided into 3 groups as conventional exercise group, a structured closed kinetic chain exercise group and a video-based game exercise group. Each group was included in the 6-week treatment program. Pain (VAS), pain threshold (Algometer), functionality (DASH), quality of life (RCQOL), normal joint motion and proprioception (Fizyosoft Extremity ROM) and approximate strength parameters of all individuals were evaluated pre and post-treatment. The values of the groups were statistically similar for all parameters except shoulder flexion before treatment (p> 0.05). Pre-treatment shoulder flexion was better in the conventional exercise group.