Seyfe (Kırşehir) gölündeki zooplanktonik organizmaların cins ve miktar olarak mevsimsel değişimi
Seasonal variation of zooplanktonic organisms in the lake Seyfe (Kırşehir) in quantity and quality
- Tez No: 9494
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KARABATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi SEYEE (KIRŞEHİR) GÖLÜNDEKİ ZOOPLANKTONİK ORGANİZMALARIN CİNS VE MİKTAR OLARAK MEVSİMSEL DE?İŞİMİ Ahmet ALTINDA? Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Doç.Dr. Mustafa KARABATAK 1990, Sayfa: 41 Jüri: Doç.Dr. Mustafa KARABATAK Prof.Dr. özden İNCEO?LU Prof.Dr. Mustafa KURU Sığ, oldukça tuzlu ve hafif alkali su özelliğinde olan, bünyesinde çok sayıda kuş türünü barındıran Seyfe gölünde yapılan bu araştırmada, zooplanktonik organizmalara ait 17 cins, Brachiounus ve Lecane cinslerine ait 2 tür saptanmıştır. Teşhisi yapılan bu cinsle rin aylara ve istasyonlara göre toplam biomas değerleri (cc/m3 ve fert sayısı/m3), mevsimsel değişimleri incelenmiş, ayrıca gölün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri aylara ve istasyonlara göre kaydedilmiştir. Yapılan araştırma sonunda zooplanktonik organizma grubundan Rotatoria sınıfının gölün başlıca, hakim grubu olduğu tesbit edilmiştir. Cins olarak Rotator sınıfına ait Hexarthra cinsi dominanttır. Göl genel olarak, zooplankton cinsleri bakımından fakir olup, toplam biomas olarak zengin özellik göstermiştir. Populasyon yoğunluklarında ilkbahar ve sonbahar ayları başlarında belirgin bir artış gözlenmiştir. ANAIIEAR KELİMELER: Zooplankton, Rotatoria, Copepoda, Cladocera, biomas, mevsimsel değişim.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis SEASONAL VARIATION OF ZQOPLANKTONIC ORGANISMS IN THE LAKE SEYFE (KIRŞEHİR) IN QUANTITY AND QUALITY Ahmet ALTINDA? Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor 5 Assoc. Prof.Dr. Mustafa KARABATAK 1990, Page: 41 Jury : Assoc. Prof.Dr. Mustafa KARABATAK Prof.Dr. Özden ÎNCEO?LU Prof.Dr. Mustafa KURU In this study lake Seyfe which has a shallow, quite saline and slightly alkaline vater and harbours a lot of bird species, carried out 17 zooplanc tonic genera and two species were determined. Total monthly bi amass values (cc/m3 and induvudual number /m3) and seasonal variations in different sites and also some physical and chemical characterics of the lake were researched. As a result of this study, the group of zooplankton organisms is dominated mainly, Rotatoria. As genus of the group of Rotatoria, Hexarthra is dominated. Generally the lake is poor in zooplanctonic genera but exhibites a rich character in total biomass. It was observed an increase in density of population at the beginning of Spring and Fall. KEY VORDS: Zooplankton, Rotatoria, Copepoda, CJadocera, biomass, seasonal variation.