Ankilozan spondilitte anemi sıklığı ve tümör nekrozis faktör alfa inhibitörlerinin anemi üzerine etkisi
Frequency of anemia in ankylosing spondilitis and the effect of tumor necrosis factor alfa inhibitor treatment on anemia
  1. Tez No: 676416
  2. Yazar: SEHER TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SEVAL PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Ankilozan Spondilit (AS), özellikle omurga ve sakroilak eklemleri etkileyen, genç yaşta başlayan, etiyolojisi kesin belli olmayan, sistemik, kronik ve inflamatuar romatizmal bir hastalıktır. Kronik inflamatuar hastalıklara sıklıkla eşlik eden bir komplikasyonda anemidir. Ankilozan spondilitte anemi prevelansı net olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı; AS'te anemi sıklığını araştırmak ve anti-TNF tedavinin anemi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Metotlar: Çalışma mayıs 2011 ve şubat 2012 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları poliklinikleri ve Romatoloji polikliniğine başvuran ankilozan spondilitli 142 kişilik hasta grubu (Grup I) ve bu hasta grubu ile cinsiyet ve yaş dağılımı açısından benzerlik gösteren 80 kişilik sağlıklı kontrol grubu (Grup II) üzerinde yapılmıştır. Tümör nekrozis faktör alfa inhibitörü kullanmakta olan hasta grubu (42 hasta), tedaviye son 1 yıl içinde başlanmış olanlardan seçilmiş, hastaların tedaviye başlamadan hemen önceki ve tedavinin 6. ayındaki klinik ve laboratuar bulguları hastane kayıtlarından elde edilerek olgu rapor formlarına işlenmiştir. Başvuru sırasında şu değişkenler kaydedildi: yaş, cinsiyet, hastalık tanı yaşı, hastalık süresi, ilaç kullanımı (NSAII, DMARD ve TNF blokörleri kullanımı) açısından sorgulandı. Hastalarının rutin fizik muayene, kas-iskelet sistemi muayenesi yapıldı. BASFİ skorları (ek 1), BASDAİ skorları(ek 2) kaydedildi. AS hastası olup tümör nekrozis faktör alfa inhibitörü(anti-TNF) tedavisinin 6. ayında olan, ve kontrol grubundan bir kez hemogram, demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, folat, vitamin B12, eritrosit sedimantasyon hızı(ESH) ve CRP değerlerine bakıldı ve kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunda anemisi bulunan hasta sayısı 33 (% 23.2), kontrol grubunda anemisi bulunan hasta sayısı 22 (%27.5)'dür. Hasta ve kontrol grupları arasında anemi sıklığı açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır (p:0.480). TNF inhibitörü tedavisi başlanma öncesine ait laboratuar verileri ile tedavinin 6. ayına ait laboratuar verileri karşılaştırıldığında, tedavinin 6. ayında ESH, CRP, trombosit sayısı değerlerinde istatistiksel anlamlı düşüş (p0.05). Anti-TNF tedavi alan hasta grubunda anemi sıklığı başlangıçta %26.19 (11hasta) iken, 6 aylık tedavi sonrasında %7.14'e inmiştir (3 hasta); anemi sıklığındaki bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p:0.008). Sonuç: Ankilozan spondilit tedavisinde anti-TNF ilaçların kullanılması, hastalığın uzun dönem komplikasyonlarının önlenmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde oldukca etkilidir. Bu çalışma Anti-TNF tedavinin hastaların Hb düzeylerini anlamlı yükselttiğini ve anemi sıklığını azalttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ankylosing Spondylitis (AS) is a systemic, chronic, and inflammatory rheumatic disease of uncertain etiology, which starts at a young age, especially affecting the spine and sacroiliac joints. Anemia is a complication that often accompanies chronic inflammatory diseases. The prevalence of anemia in ankylosing spondylitis is not clearly known. The aim of this study is to investigate the frequency of anemia in AS and to investigate the effects of tumor necrosis factor alpha inhibitor (anti-TNF) treatment on anemia. Methods: The study included 142 patients (Group I) with ankylosing spondylitis who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Internal Medicine outpatient clinics and Rheumatology clinic between May 2011 and February 2012, and a healthy control group of 80 patients who were similar to this patient group in terms of gender and age distribution. (Group II). The patient group (42 patients), who were using anti-TNF, were selected from those who had started treatment within the last 1 year, and the clinical and laboratory findings of the patients just before the start of the treatment and at the 6th month of the treatment were obtained from the hospital records and recorded in the case report forms. The following variables were recorded at admission: age, gender, age at diagnosis, duration of disease, drug use (NSAII, DMARD and TNF blockers use). Routine physical examination and musculoskeletal examination of the patients were performed. BASFI scores (Appendix 1) and BASDAI scores (Appendix 2) were recorded. Subjects for the control group were chosen amongst healthy patients with once recorded hemogram, iron, total iron binding capacity, ferritin, folate, vitamin B12, erythrocyte sedimentation rate (ESR) values, whereas subjects for the treatment group were selected amongst patients on the sixth month of anti-TNF therapy. Results: The number of patients with anemia in the patient group was 33 (23.2%), and the number of patients with anemia in the control group was 22 (27.5%). No statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of the frequency of anemia (p:0.480). When the laboratory data of the pre-TNF inhibitor treatment was compared with the laboratory data of the 6th month of the treatment, there was a statistically significant decrease in ESR, CRP, and platelet count values in the 6th month of the treatment (p0.05). While the frequency of anemia was 26.19% (11 patients) at the beginning in the patient group receiving anti-TNF therapy, it decreased to 7.14% after 6 months of treatment (3 patients), (p:0.008). Conclusion: The use of anti-TNF drugs in the treatment of ankylosing spondylitis is very effective in preventing long-term complications of the disease and improving quality of life. This study reveals that anti-TNF therapy significantly increases hemoglobin levels of patients and reduces the frequency of anemia.