Crohn ve ülseratif kolit hastalarında oküler doppler ultrasonografi ile serum vasküler endotelial growth faktör ve malondialdehit düzeylerinin değerlendirilmesi
The relationship between ocular vascular changes and the levels of malondialdehyde and vascular endothelial growth factor in patients with inflammatory bowel disease
- Tez No: 676417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE POTUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Oksidatif stres ve anjiyojenez inflamatuar bağırsak hastalığının (IBH) oftalmik komplikasyonlarının patogenezinde rol oynayabilir. Bu çalışmada ülseratif kolit (ÜK) ya da Crohn hastalığı (CH) olan hastalarda ocular hemodinamik değişiklikleri, malondialdehit asit (MDA) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeylerini belirleyerek bu parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: 28 Crohn hastasının 56 gözü, 31 ülseratif kolit hastasının 62 gözü ve 34 sağlıklı gönüllünün 68 gözü analiz edildi. Oftalmik arter (OA) ve santral retinal arter (CRA) pik sistolik akım hızı (PSV, cm / sn) ve diyastolik akım hızı (EDV, cm / sn) ve rezistivite indeksleri [RI = (PSV-EDV) / PSV] ölçüldü. Tüm hasta ve sağlıklı kontrol bireylerin plazma örneklerinde MDA ve VEGF düzeyleri ölçüldü ve göz bulguları ile korelasyonu analiz edildi. Bulgular: Plazma MDA ve VEGF düzeyleri karşılaştırıldığında , MDA düzeyleri hem ÜK ve CH hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti, VEGF düzeyleri ise yalnızca CH grubunda artmış bulundu ( sırasıyla p = 0.003, p 0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Oxidative stress and angiogenesis may play a role in the pathogenesis of ophtalmic complications in inflammatory bowel disease (IBD). In this study we aimed to determine ocular hemodynamic changes, malondialdehyde (MDA) and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels in patients with ulcerative colitis (UC) or Crohn's disease (CD) and also to investigate the correlation between these parameters. Methods: We analyzed 56 eyes of 28 patients with CD, 62 eyes of 31 patients with UC and 68 eyes of 34 healthy volunteers by ocular color doppler ultrasonography. Measurements of peak systolic velocity (PSV. cm/sec) and end diastolic velocity (EDV. cm/sec) and resistivity index [RI= (PSV−EDV)/PSV] for ophthalmic artery (OA) and the central retinal artery (CRA) were obtained. We measured MDA and VEGF levels in plasma samples of all patients and healthy control individuals and analyzed their correlations with ocular findings. Results: When we compared plasma MDA and VEGF levels between patient and control groups, MDA levels were significantly higher in both UC and CD patients compared to the control group, VEGF levels were increased only in CD group (p=0.003, p0.05).