Akut pulmoner tromboembolide plazma asimetrik dimetilarjinin düzeyinin tanı ve takipteki yeri
Akut pulmoner tromboemboli̇de plazma asi̇metri̇k di̇meti̇larji̇ni̇n düzeyi̇ni̇n tani ve taki̇pteki̇ yeri̇
  1. Tez No: 676415
  2. Yazar: HATİCE EYLÜL BOZKURT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖNER EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pulmoner tromboemboli ; pulmoner arter ve/veya dallarının venöz sistemden kaynaklanan trombüs ile tıkanması sonucu oluşan, tanısı güç, mortalitesi yüksek bir kalp damar hastalığıdır. ADMA, nitrik oksit sentetazı kompetetif inhibe ederek endotelyal nitrik oksit oluşumunda düzenleyici rol oynar. Düz kas hücresi proliferasyonunun inhibisyonu, endotel kaynaklı vazodilatasyon, kan damarlarında hücre-hücre etkileşimi (plataletlerin adezyon/agregasyonunun ve monositlerin adezyonunun inhibisyonu) nitrik oksitin rol aldığı başlıca mekanizmalardır. Pulmoner tromboemboli patofizyolojisinde; staz, hiperkoagülabilite ve endotel hasarının rol oynadığı bilinmektedir. Patofizyolojide yer alan mekanizmalar ile nitrik oksidin ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda ADMA pulmoner tromboembilinin tanı ve takipte yeri olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamıza 30 akut pulmoner tromboemboli hastası ve 20 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Hastalar 1 ay süre ile takip edilmiştir. Başvuru sırasında ve 1. ay kontrolde venöz kan alınarak plazma ADMA seviyeleri ölçülmüştür. Tüm hastaların ilk başvurusu sırasında ve 1.ay kontrollerinde, bilgisayarlı tomografik anjiografileri çekilmiş, ekokardiyografileri yapılmış ve arter kan gazı ile yada pulse oksimetri ile hipoksemi durumları değerlendirilmiştir. Başvuru sırasında bakılan ADMA değeri pulmoner tromboemboli grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Pulmoner tromboemboli grubundaki hastalarda başvuru sırasında bakılan ADMA değeri ile 1.ay kontrolde bakılan ADMA değerleri arasında anlamlı fark saptanmıştır. Başvuru sırasında bakılan ADMA değeri ile trombüs yükünü gösteren PABTOİO , tahmini sistolik pulmoner arter basıncı ve sağ ventrikül sistolik işlev bozkukluğu derecesi ile pozitif yönlü, arter kan gazında bakılan parsiyel oksijen basıncı değeri ile negatif yönlü korelasyon bulunmuştur. 1 aylık takipte ADMA'daki değişim (Δ) değeri, PABTOİO ve başvuru sırasında bakılan sağ ventrikül sistolik işlev bozukluğu derecesi ile pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. Başvuru sırasındaki ADMA değeri ile parsiyel oksijen basıncı değeri arasında anlamlı korelasyon olmasına rağmen takipte bu korelasyonun olmaması hastaların hipoksemisinin düzelmesine bağlı olduğu düşünülmüştür. Bu veriler bize ADMA'nın tanı ve takipte yardımcı bir belirteç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism, as a pulmonary artery and / or branches of the system caused by venous occlusion with thrombus, the diagnosis of diffucult, a high mortality of cardiovascular disease. ADMA is competitive inhibitor of endothelial nitric oxide synthatase so plays a regulatory role in the formation of endothelial nitric oxide. The main mechanisms of nitric oxide involved in ınhibition of proliferation of smooth muscle cells, endothelium derived vasodilatation, in blood vessels cell-cell interaction (platalet adhesion / aggregation and inhibition of monocyte adhesion). Hypercoagulability, endothelial damage and stasis are known to play role in pathophysiology of pulmonary thromboembolism. Pathophysiology of nitric oxide in the relationship with the mechanisms of ADMA considering the diagnosis and follow-up of pulmonary tromboembilism may be a place. 30 patients with acute pulmonary thromboembolism and 20 healthy volunteers were taken in our study. Patients were followed 1 month. Plasma ADMA levels were measured on admission and first month. Patients with pulmonary thromboembolism, perfermed computed tomographic angiography, made of echocardiography, and arterial blood gas or pulse oximetry was evaluated with the status of hypoxemia on admission and firsth month. The presenting value of the ADMA is significantly higher in pulmoner thromboemboli group while compared to control group; yet again a significant increase in the rate of ADMA is determined in 1st month control values compared to presenting values in pulmoner thromboemboli group. The presenting value of ADMA and PABTOIO ,the trombus load determinant , showed a negative correlation with the partial oxygen pressure measured in the arterial blood gas test and a positive correlation with the estimated pulmonary artery systolic pressure and right ventricular systolic dysfunction degree. The change in the ADMA (Δ) during one month follow- up was positively correlated with PABTOIO and presenting right ventricular systolic dysfunction degree. Altough there is a significant correlation between the presenting value of the ADMA and the partial oxygen pressure, during the follow-up, lacking of this correlation was thought to be due to recovery from hypoxemia. These data suggest that ADMA is a useful marker for diagnosis and treatement.