Antalya ilinde üreticilerin tarımda kalma eğilimi ve etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the tendency of producers to stay in agriculture and affecting factors in Antalya province
- Tez No: 676421
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tarım sektöründe üreticilerin davranışları; ekonomik, sosyal, kültürel, kişisel, politik ve coğrafi olmak üzere çok çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışmada büyükbaş, küçükbaş hayvan ve örtüaltı üreticilerinin tarımda kalma eğilimleri Antalya ili örneğinde incelenmiştir. Araştırmanın ana amacı; üreticilerin tarımda kalma eğilimlerini diğer bir deyişle memnuniyet durumlarını belirlemek ve bu eğilimi etkileyen ekonomik, sosyal, kültürel, kişisel, coğrafi ve kırsal altyapı ile tarımsal politika ve örgütlenme faktörlerini Antalya ili örtüaltı yetiştiriciliği ile küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık faaliyeti üzerinde araştırmaktır. Anket uygulanan üreticilerin belirlenmesinde Tabakalı Örnekleme Yöntemi tercih edilmiş olup yapılan hesaplamalar sonucunda büyükbaş hayvancılık alanında 68 yetiştirici ile küçükbaş hayvancılık alanında 117 adet küçükbaş yetiştirici ve örtüaltı üretim faaliyetinde ise 100 üretici ile yüzyüze görüşülmüştür. Çalışmada üreticilerin memnuniyet düzeyini belirlemek için Memnuniyet Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üreticilerin tarımsal faaliyetlerinden en düşük memnuniyet düzeyi Ekonomik Faktörler ile Tarımsal Politika ve Örgütlenme Faktörleri olarak ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen analizler çerçevesinde incelenen üç sektör arasında en yüksek memnuniyetin 29,3 değeri örtüaltı üretim faaliyetinde olduğu görülürken en düşük memnuniyet ise 26,53 değeri ile küçükbaş hayvancılık sektöründe ortaya çıkmıştır. Faktörler açısından en yüksek memnuniyet düzeylerinin ise Coğrafi, Çevresel ve Kırsal Altyapı Faktörlerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Buna doğrultuda üreticilerin tarımda kalma eğiliminin artırılması için ekonomik açısından memnuniyet seviyelerinin yükseltilmesi önemlidir. Diğer yandan uygulanan tarımsal desteklerin üretici ihtiyaçlarına göre yapılandırılması, üretici örgütlenmesinin güçlendirilmesi üreticilerin tarımda kalma eğilimi pozitif yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The behaviour of producers in the agricultural sector is influenced by a wide variety of factors, including economic, social, cultural, personal, political and geographical. In this study, the tendency of cattle, small cattle breeders and greenhouse producers to stay in agriculture were examined in the example of Antalya province. The main purpose of the study was to determine the tendency of producers to stay in agriculture in other words their satisfaction status and to investigate the economic, social, cultural, personal, geographical and rural infrastructure, agricultural policy and organizational factors that affect this tendency, on greenhouse, cattle and small cattle breeding activities in Antalya province. Stratified Sampling Method was preferred in the determination of the producers who were surveyed and as a result of the calculations, 68 breeders in the field of cattle breeding, 117 breeders in the field of small cattle and 100 producers in greenhouse production were interviewed face to face. In the study, satisfaction analysis was used to determine the level of satisfaction of producers. As a result of the study, the lowest level of satisfaction of producers emerged as economic factors and agricultural policy and organizational factors. Among the three sectors examined within the framework of the analyses carried out, the highest satisfaction was observed in greenhouse production with a value of 29.3, while the lowest satisfaction with a value of 26.53 occurred in the small cattle production. As per factors, the highest levels of satisfaction were concentrated in geographical, environmental and rural infrastructure factors. Accordingly, it is important to increase the level of economic satisfaction in order to increase the tendency of producers to stay in agriculture. On the other hand, structuring the agricultural supports applied according to the needs of the producers and strengthening the producer organization will positively affect the tendency of the producers to stay in agriculture.