Turizm yatırım ve harcamalarının bölgesel kalkınmaya etkisine ilişkin harcama yetkilileri üzerine keşifsel bir araştırma: Doğu Marmara örneği
An exploratory research on expenditure authorities on the impact of tourism investment and expenditures on regional development: The case of Eastern Marmara
- Tez No: 676431
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YARDIMCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Turizm, Economics, Finance, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Yapılan bu çalışma; Doğu Marmara Bölgesinde turizm yatırım ve harcamalarının bölgesel kalkınmaya etkisine ilişkin harcama yetkilileri üzerine keşifsel bir araştırma yapma amacı taşımaktadır. Bölgede turizm arz kaynaklarının etkin kullanılabilme durumu, turizme yönelik olarak yapılacak yatırım, hizmet ve harcamaların bölgede meydana getirebileceği katma değerin keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda yerelde kalkınma sürecini yöneten en üst yetkili konumundaki harcama yetkililerinin ortaya koymuş oldukları kişiye özgü ( irade, bilgi, kültür, deneyim, vizyonerlik), kuruma özgü (bütçe, personel, teknik donanım), bölgeye özgü (arz ve talep kaynakları) gibi belirleyici faktörler açısından ortaya çıkan olgular incelenmiştir. Çalışmada keşfedici bir yöntem olan nitel gözlem metodu kullanılmıştır. Turizm yatırım ve harcamaları konusunda karar alma sürecini etkileyebilen ve bu süreci koordine eden, il ve ilçelerde ilgili kurumlarda yetki ve sorumluluk sahibi olan harcama yetkililerinin söylemleri ve değerlendirmeleri çalışmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Harcama yetkililerinin turizm yatırım ve harcamalarını kullanarak ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel boyutları ile bölge kalkınmasında önemli etkilerinin olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısı ile yapılan çalışmanın keşifleri; vizyonerlik tutumu, ilgili kurumların bütçe kapasite ve bütçe oluşturma kabiliyetleri, bölgenin turizm arz ve talep yapısı gibi faktörlerin kalkınma sürecini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bölgede yapılacak yatırım ve harcamalar turizm endüstri faaliyetlerinin gelişmesini sağlayacak, özellikle bölgenin istihdam kabiliyetini ve gelir düzeyini arttırabilecektir. Turizm yerel kalkınmada önemli bir araç olarak kullanılabilecektir. Elde edilen bulgular; bölge ve diğer benzer özelliklerdeki bölgelerin kalkınma sürecine katkı sağlaması ve politika yapıcıların karar alma sürecinde faydalanması bakımından önemli sonuçlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct an exploratory research on the expenditure authorities on the impact of tourism investment and expenditures on regional development in the Eastern Marmara region. It is aimed to discover the added value that investment, services and expenditures that will be made for tourism in the region can generate in the region. In this context, the development process for managing the spending of local authorities they are revealed to the person in the highest position specific ( willpower, knowledge, culture, experience, vision ), institution-specific (budget, personnel, technical equipment), region-specific (supply and demand resources) in terms of the phenomena that arise, such as determining factors were investigated. Discoveries of the study; the visionary attitude shows that factors such as the budget capacity and ability of the relevant institutions to create budgets, the tourism supply and demand structure of the region directly affect the development process. Investments and expenditures in the region will enable the development of tourism industry activities, especially increasing the employment capability and income level of the region. Tourism can be used as an important tool in local development. The results obtained will provide important results in terms of contributing to the development process of the region and other similar regions and benefiting policy makers in the decision-making process.