Temassal basınca duyarlı yüzeylerin medial patellofemoral ligament rekonstrüksiyonunda greft gerilmini değerlendiren belirteç olarak kullanımı
Usage of tactile pressure sensitive films as an indicator at evaluation of graft tension in medial patellofemoral ligament reconstruction
- Tez No: 676434
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Medial patella femoral ligament (MPFL) rekonstrüksiyonunda greft gerilimini değerlendirmeyi sağlayacak objektif araç/parametre ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 13 kadavra dizinde yapılan diseksiyon ile medial patellofemoral ligamenti anatomik olarak değerlendirildi.MPFL uzunluğu, patella ve femur tutunma sahaları, patellar boy ve en ile MPFL boy ilişkileri tanımlandı.Anatomik ölçümlerin ardından temassal basınca duyarlı Fuji Prescale Film şeritleri ligament altına yerleştirilerek basınç ölçümleri yapıldı. Basınç ölçümleri aynı zamanda klniğimizde tekrarlayan patellar çıkık nedeniyle medial patellofemoral ligament rekonstrüksiyonu uygulanan 8 hastada daha uygulandı. Basınç ölçümleri Fuji FPD-8010 E versiyon 2.0 programı ile analiz edilerek 2 grup arasında basınç ölçüm farklılıklarının karşılaştırılması yapıldı. Bulgular:Kadavra çalışmasında MPFL uzunluğu 59.2±6.4 mm, patella ve femur yapışma yerindeki MPFL genişlikleri 14.2±1.7 mm ve 6.7±1.4 mm, AT-MPFL femoral yapışma yeri arasındaki uzunluk 9.1±3.8 mm ve ME-MPFL femoral yapışma yeri arası uzunluk 9.5±4 mm ölçüldü. Ortalama basınç 0.06±0.008 Mpa (0.05-0.07 aralığı) olarak ölçüldü. Rekonstrüksiyon yapılan hastalarda ortalam basınç 0.09±0.01 Mpa (0.07-0.11 aralığı) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to introduce an objective parameter that can be used to evaluate graft tension in medial patellofemoral ligamnet reconstruction. Material and method. Medial patellofemoral ligamnet was anatomically evaluated in 13 cadaver knees by dissection. MPFL length, patella and femur attachment sites were inspected and the relationship between patellar length, width and MPFL lengths were defined. After the anatomic measurements, tactile pressure sensitive Fji Prescale Film tapes were placed under ligaments and pressure was measured. This pressure measurements were also applied to 8 patients who have been operated and medial patellofemoral ligament been reconstructed due to recurrent patellar dislocation. Pressure measurements of two groups were compared with Fuji FPD-8010 E version 2.0 program. Results:In cadaver study MPFL length was 59.2±6.4 mm; the width of MPFL was 14.2±1.7 mm at patellar attachment site and 6.7±1.4 mm at the femoral attachment site. The distance between AT-FA was measured 9.1±3.8 mm, and between ME-FA was 9.5±4 mm. The average pressure was 0.06±0.008 Mpa (0.05-0.07). The average pressure in the group of patients who have been operated was 0.09±0.01 Mpa (0.07-0.11).