Kronik obstruktif akciğer hastalığında hastalığın şiddeti ve yaşam kalitesi ölçümleri ile serum ürik asit, kreatinin ve ürik asit/kreatinin oranının ilşkisi
The relationship between disease severity and quality of life measures in chronic obstructive pulmonary disease and serum uric acid, creatinine and uric acid/creatinine ratio.
- Tez No: 676435
- Danışmanlar: UZMAN SALİH ZEKİ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) dünyada giderek artan önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir.dünyadaki ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer almakta olup sigara içme alışkanlığının artmasına bağlı olarak 2020 yılında 3. sıraya yükselmesi beklenmektedir. türkiyede pararlel olarak koah önemli bir problem haline gelmektedir. nevcut verilerle ülkemizde 2.5-3 milyon koahluı hastanın bulunduğu tahmin edilmektedir. kesin rakamlar tam bilimemekle beraber koahın mortalite oranı 1997 de sağlık bakanlığının verilerine göre 2.3/100000 olarak saptanmıştırt. sağlık bakanlığınca küresel hastalık yüküğ metodu kulanılarak türkiyede ölüm nedenlerini tahmin etmeyi hedefleyen çalımada en sık görülen ölüm nedenleri arasında iskemik kalp hastalığı, serebrovasküler hastalıkktan sonra koahın 3. çlüm nedeni olduğu bildirilmiştir. bu çalışmada koah önde gelen hastalık yükü nedenleri içinde 8. sırada yer almaktadır. saint george yaşam kalitesi anketi PW jones ve arkadaşları tarafından geliştirilen SGQR tüm sağlık günlük yaşam ve iyi olmayı ölçen hastalığa özgür bir ölçektir. dispne skoru ingiltere tıbbi araştırma konseyi dispne skorudur. ingiltre tıbbi arastırma konseyi taarfından oluşturulan dispne oluşturma aktivite düzeyini gösteren altı basamaklı bir ölçektir kreatin böbrekler,karaciğer ve pankreasta enzim aracılıklı 2 reaksiyon ile sentezlenir. ürik asit, DNA yapısında bulunan pürin bazlarının yıkılımıyla oluşur. hipoksi ile seyureden birçok hastalıkta serum ve idrar ürik asit düzeyinde artma gözlenmiştir. bu çalışmada koah lı hastalarda serum ürik asit, kreatinin,ürik asit kreatinin oranının hastalığın evresi ve yaşam kalitesi ölçümleri ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is an important cause of mortality and morbidity that is increasing in the world. In parallel, COPD is becoming an important problem in Turkey. Based on the available data, it is estimated that there are 2.5-3 million patients with COPD in our country. Although the exact figures are not known exactly, the mortality rate of COPD was determined as 2.3/100000 according to the data of the Ministry of Health in 1997. In the study aiming to estimate the causes of death in Turkey by using the global burden of disease method by the Ministry of Health, it was reported that ischemic heart disease among the most common causes of death was the third cause of death after cerebrovascular disease and COPD. In this study, COPD ranks 8th among the leading causes of burden of disease. saint george quality of life questionnaire Developed by PW jones et al., the SGQR is a disease-free scale that measures overall health, daily living, and well-being. The dyspnea score is the British Medical Research Council dyspnea score. It is a six-point scale of dyspnea-inducing activity level developed by the British Medical Research Council. Creatine is synthesized by two enzyme-mediated reactions in the kidneys, liver and pancreas. Uric acid is formed by the breakdown of purine bases in DNA. An increase in serum and urinary uric acid levels has been observed in many diseases that progress with hypoxia. In this study, it was aimed to investigate the relationship of serum uric acid, creatinine, uric acid-creatinine ratio with the stage of the disease and quality of life measures in patients with COPD.