bronkoskopik aspirasyonun akciğer kanserindeki tanı değeri ve forceps biyopsi ile karşılaştırılması
Diagnostic value of bronchoscopic aspiration in lung cancer and comparison with forceps biopsy
  1. Tez No: 676441
  2. Yazar: FİLİZ GÜLDAVAL
  3. Danışmanlar: UZMAN KUNTER PERİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
akciğer tümörlerinin tanısı ve tip tayininde bronş aspirasyonunun ve endobronşiyal biyopsinin tanı değerlerinin karşılaştırılarak noninvaziv ve ucuz bir yöntem olan bronş aspirasyonunun tanıdaki yerini araştırmaktır. çalışmaya 1990-1996 yılları arasında izmir göğüs hastalıkları ve cerrahisi eğitim hastanesinde yatan bronkoskopi ile patolojik olarak malign tanı alan 722 erkek olgu aluındı. olguların tümünde bronkoskopik olarak direkt veya indirekt tümör bulguları mevcuttu. tüm olgulara bronş aspirasyonu ve biyopsi uygulandı. tümü malign tanı alan bu olgulardan 22 sinde hücre tipi tayini yapılamadı. sadece biyopsi ile tanı sağlanana olgu sayısı 237 iken sadece bronş aspirasyonu ile tanı konan olgu sayısı 123 tür. bronş aspirasyonu ve biyopsiden aynı anda tanı gelen olgu sayısı 239 du. bronş aspirasyonu ve biyopsi kombinasyonundan tanı gelen toplam olgu sayısı 599 dur. akciğer kanseri gibi erken tanı problemi yaşanan bir hastalıkta biyopsi ie yüksek, bronş aspirasyonu ile nispeten daha düşük tanı elde etmemize rağmen bu iki yöntemin birlikte kullanılması tanı verimliliğini arttıracaktır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the diagnostic values ​​of bronchial aspiration and endobronchial biopsy in the diagnosis and type determination of lung tumors and to investigate the place of bronchial aspiration, which is a noninvasive and inexpensive method, in the diagnosis. A total of 722 male patients who were diagnosed as pathologically malignant by bronchoscopy in Izmir Chest Diseases and Surgery Training Hospital between 1990-1996 were included in the study. All cases had bronchoscopic direct or indirect tumor findings. Bronchial aspiration and biopsy were performed in all cases. Cell type determination could not be made in 22 of these cases, all of whom were diagnosed as malignant. While the number of cases diagnosed by biopsy alone is 237, the number of cases diagnosed only by bronchial aspiration is 123. The number of cases diagnosed simultaneously from bronchial aspiration and biopsy was 239. The total number of cases diagnosed from the combination of bronchial aspiration and biopsy is 599. Although we obtain a high diagnosis with biopsy and a relatively low diagnosis with bronchial aspiration in a disease with early diagnosis problems such as lung cancer, the use of these two methods together will increase the diagnostic efficiency.