Sütten kesim öncesi dönemde farklı kaba yem kaynaklarının simental buzağıların performansı ve bazı rumen parametreleri üzerine etkileri
Effect of different forage sources on performance and some rumen parameters of pre-weaned simmental calves
- Tez No: 676474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP MURUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, sütten kesim öncesi Simetal buzağıların başlangıç yemine eklenen yonca kuru otu (YO) ve çayır kuru otunun (ÇO) buzağı performansı ve rumen fermentasyon parametrelerine etkilerini araştırmaktır. Yirmi bir dişi Simental buzağı (46.69 ± 4.14 kg doğum ağırlığı) her birinde 7 buzağı bulunan 3 gruba rastgele dağıtıldı. Deneme grupları: (1) Kontrol = yalnızca başlangıç yemi; (2) ÇO = başlangıç yemi + ÇO; ve YO = başlangıç yemi + YO. Tüm buzağılar, 8 haftalık yaşa kadar bireysel kulubelerde barındırıldı. Buzağılara deneme boyunca başlangıç yemi ve kaba yemler ayrı yemliklerde ad libitum sunuldu ve günde iki kez 2.6 L süt verildi. Kuru madde tüketimi haftalık kaydedildi. Canlı ağırlık deneme başında ve deneme sonunda tartıldı. Rumen sıvısı denemenin son gününde alındı. Kaba yemle besleme başlangıç yemi, toplam kuru madde tüketimini (TKMT), günlük canlı ağırlık artışı (GCAA) yemden yararlanma oranını (YYO) etkilemediği bulundu.
Özet (Çeviri)
The objective of thıs study was to investigate the effcets of alfalfa hay (AH) and grass hay (GH) added to starter feed of precalwing Simmental calves on groth performance and rumen fermentation characteristics. Twenty-one famele Simmental calves (46.69 ± 4.14 of birth weight) were randomly divided into 3 groups of 7 calves each. Dietary treatments were as follows: (1) CON = starter feed only; (2) GH = starter feed + GH; and (3) AH = starter feed + AH. All calves were housed indivudual pens until 8 week of age. They were offered ad libitum starter and forages in separate feeders throughout the experiment and were fed 2.6 L of milk twice daiy. Dry matter consumption was recorded weekly. Body weight was weighed at the beginning and at the end of the trial. Rumen fluid was taken on the last day of the trial. Calves consuming forage had no affect starter feed intake, total dry matter intake (TDMI), avarage daiy gain (ADG) and feed efficiency.