Eren Eyüboğlu'nun resim sanatında kültürel imge olarak ikonografik etkiler
Iconographic effects as cultural image in Eren Eyüboğlu's painting art
- Tez No: 676484
- Danışmanlar: PROF. GÜLDANE ARAY AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İkonografi, Hristiyanlık tarihinin başlangıcından, geleneksel resim anlayışına karşı anlayışların geliştiği döneme kadar resim sanatında önemini korumuştur. Tarihsel süreçte sanat tarihindeki gelişmeler resim tekniğindeki yenilikler ikonografiyi de içerik, biçim, anlam ve ifade bağlamında etkilemiştir. Tezde araştırma konusu olan Eren Eyüboğlu'nun eserleri, modern ikonografik resmin Anadolu'daki ilk öncülü olarak kabul edildiği ve çağdaşlaşma sürecindeki Türk resminin geçiş sürecini temsil ettiği varsayımı ile önem kazanmaktadır. Çünkü Eren Eyüboğlu'nun eserleri doğup büyüdüğü Batı Hristiyan kültürü ve sonra yaşamını sürdürdüğü Anadolu kültüründen etkilenmelerini barındırmaktadır. Bu bağlamda tezde sanatçının iki kültürün yansımaları ile ürettiği eserleri anlam katmanları bağlamında hem ikonografik açıdan araştırılmasını hem de içinde barındırdığı çağdaş resim sanatını unsurlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Türk resminde çağdaş anlayışta eserler üreten öncü kadın sanatçılarımızdan olan Eren Eyüboğlu'nun ilk gençlik yıllarından itibaren yaşamı boyunca etkilendiği kültürlerin etkileri ikonografik yaklaşım ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Tez araştırması sanatçının eserlerinden elde edilen veriler Greimas'ın göstergebilim ve Panofsky'nin ikonolojik inceleme metoduna göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iconography has maintained its importance in the art of painting from the beginning of the Christianity history until the period when the comprehension against the traditional understanding of painting developed. In the historical process, developments in art history and innovations in painting technique have also affected iconography in terms of content, form, meaning and expression. The works of Eren Eyüboğlu, which are the subject of research in the thesis, are accepted as the first predecessor of modern iconographic painting in Anatolia. It gains importance with the assumption that Turkish painting in the process of modernization represents the transitional period. Because the works of Eren Eyüboğlu are influenced by the Western Christian culture, where she was born and raised, and the Anatolian culture, where she lived later. In this context, the aim of the thesis is to examine the meaning layers of the works produced by the artist with the reflections of the two cultures, both in terms of iconography and in the context of the elements of contemporary painting art. Eren Eyüboğlu is one of the pioneer female artists who produce works with a contemporary understanding in Turkish painting. The effects of the cultures that Eren Eyüboğlu has been influenced by throughout her early youth have been tried to be examined with an iconographic approach. In the thesis, the data obtained from the works of the artist were evaluated according to Greimas' semiotics and Panofsky's iconological analysis method.