Matematik öğretiminde oyun temelli yaklaşım
Game-based teaching of mathematics
- Tez No: 676485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı oyun temelli etkinlikler ile tasarlanmış matematik öğretimi süreçlerinin uygulamada olan matematik öğretim süreçlerine göre öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma İstanbul ilindeki bir devlet ilkokulunun, 2019-2020 eğitim öğretim yılında, ikinci sınıfında öğrenim gören 81 öğrencisinin katılımıyla yapılmıştır. Araştırma nicel yöntemde tasarlanmış öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen çalışmasıdır. Araştırmanın deney grubunu 39 öğrenci, kontrol grubunu 41 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 4 haftalık bir zaman diliminde toplanmıştır. Uygulama süreçleri deney grubunda yer alan öğrencilerle oyun temelli matematiksel etkinlikler ile yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise matematik öğretim programı doğrultusunda ders kitaplarında yer alan etkinlikler ve öğretmen seçimi uygulamalar yapılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen başarı testlerinden elde edilmiştir. Bu araştırmada her iki gruba da deneyden önce bir başarı testi öntest diğer başarı testi sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın verileri nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin normal dağıldığı görülmüştür. Bu nedenle grup içi verilerin analizinde ilişkili örneklemler t-testi, gruplar arası veri analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır. Cinsiyet değişkeninin başarı üzerindeki etkisine yönelik analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Buna göre deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin uygulamalar sonrasında matematiksel başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>,05). Fakat deney grubunda bulunan öğrencilerin sontest puan ortalamalarının kontrol grubunda bulunan öğrencilerden yüksek olması ve deney grubuna ait öntest-sontest puan ortalama farkları oyunla temellendirilmiş etkinliklerin matematik eğitiminde etkili olduğunu göstermektedir. Matematik başarısı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu bulgular ışığında oyun temelli etkinliklerin ilkokul matematik programlarına dâhil edilmesi, oyun etkinliklerini yaygınlaştırmak ve farklı türde araştırmaların yapılması gibi fikirler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to determine the effect of game-based activities on students' mathematical achievement compare to valid instruction of mathematics. The research has been conducted in the 2019-2020 academic year with 2nd-grade students who attended a primary school in Istanbul province. The study groups consisted of 81 students, 39 of whom are from the experiment, and 41 of whom are from the control group. In the research, pre-test and post-test experimental design was used. The data were obtained within four weeks. The study was carried out with the students in the experimental group who are exposed to game-based mathematical activities that were created by the researcher while in the control group, some textbooks used in teaching of mathematics and regular activities selected by teachers were used. The data of research were obtained based on two achievement tests that were created by the researcher. In this study, one of the achievement tests was applied before the experiment, as a pre-test, while the subsequent test was applied as a post-test. The obtained data were analyzed by quantitative methods. It was concluded that the data were distributed normally. Hence, dependent sample t-test was used for intra-group comparisons, and independent sample t-test was used for intergroup comparisons. Mann-Whitney U test was used in order to analyze variable gender effect on mathematical success. In the light of the analyses, no meaningful difference has been detected on success between the experiment, and the control group statistically (p>, 05). However, the post-test mean scores of the students in the experimental group were higher than those of the students in the control group. Furthermore, the post-test means of the experimental group indicated increases compared to the pre-test. These findings point out that gamified activities have a considerable impact on mathematics education, and mathematics success. No meaningful difference between mathematical success, and gender variable has been observed (p>, 05). In the light of these results, the integration of gamified activities on the curriculum of primary school mathematics education, spreading game activities, and conducting different kinds of researches were suggested.