Bursa İli Orhaneli İlçesi ve çevresinde yer alan kireçsiz kahverengi orman topraklarının perkolasyon dereceleri ile bazı toprak özellikleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 67650
  2. Yazar: K.BURAK ERYÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET BURSA İLİ ORHANELİ İLÇESİ VE ÇEVRESİNDE YER ALAN KİREÇSİZ KAHVERENGİ ORMAN TOPRAKLARININ PERKOLASYON DERECELERİ İLE BAZI TOPRAK ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Bu araştırma, Orhaneli ve civarında yer alan farklı bünyelere sahip toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile perkolasyon değerleri arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyali olarak kullanılan toprak örneklerinin perkolasyon değerleri perkolasyon cihazında saptanmıştır. Toprak örneklerine ait analiz sonuçlarına göre araştırma alanı topraklarında perkolasyon değerleri en fazla toprak bünyesinden etkilenmiştir. Tarla kapasitesi, katyon değişim kapasitesi, dispersiyon oranı ise perkolasyona etki eden diğer toprak özellikleri olarak belirlenmiştir. Araştırmada toprak özelliklerinin perkolasyon ile önemli ilişkisi olan ikili ve çoklu ilişki katsayıları ile denklemleri de verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Perkolasyon, Toprak özellikleri, Toprak fiziği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIPS BETWEEN PERCOLATION VALUES AND SOME PROPERTIES OF SOILS IN THE NON-CALCIC BROWN FOREST SOILS LOCATED IN THE ORHANELİ, BURSA This study has been conducted to determine the relationships of the physical and chemical properties with the percolation values in the soils with different structure located in Orhaneli and vicinity. The percolation values of soil samples, used as research materials, have been measured on the percolation apparatus. According to the analysis result of soil samples, it has been determined that the soil structure is the most effective parameter on the percolation values of soil in these area. Field capacity, cation exchange capacity and dispersion ratio have been determined as other soil properties which have related with percolation values. In the study, the soil properties related significantly with the percolation were, also given as simple and multiple correlation coefficient and regression equation. KEY WORDS: Percolation, Soil Properties, Soil Physic.