Sbas-ınsar yöntemiyle düşey yönlü yüzey deformasyonlarının belirlenmesi: Bursa-Orhaneli linyit madeni örneği
Detecting of land subsidence using sbas-insar: A case study in Bursa-Orhaneli lignite coalfield
  1. Tez No: 389394
  2. Yazar: SERHAT YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda interferometrik yapay açıklıklı radar tekniği, yeryüzünde meydana gelen deformasyonların incelenmesinde yeni bir araç olarak kullanılmaktadır. Araştırmacılar, interferometrik yapay açıklıklı radarın geniş bir uygulama alanı sağlamasından dolayı başta kabuk deformasyonu olmak üzere birçok farklı alanda kullanmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı SAR İnterferometri tekniği kullanılarak Bursa İli Orhaneli İlçesi'nde bulunan açık işletme yöntemiyle üretim yapılan bir linyit madeninde deformasyon etkilerini gözlemlemektir. Analizlerde TerraSAR-X uydusuna ait yaklaşık 1.5 yıllık zamansal dağılıma sahip 15 adet SAR görüntüsü işlenmiştir. Çalışma alanının kırsal bir bölge olması ve radar sinyalini yansıtacak sabit saçıcıların azlığı sebebiyle SAR görüntüleri arasındaki uyuşum ne yazık ki düşüktür. Bir başka deyişle, görüntüler arası korelasyon zayıftır. Bundan dolayı çalışma alanının tamamını kapsayacak bir risk haritası üretilememiştir. Bölgeyi kapsayan SAR görüntüleri ERDAS IMAGINE ve ENVI-SARscape yazılımlarıyla işlenmiş ve SBAS algoritması kullanılarak yer değiştirme hızı belirlenmeye çalışılmıştır. Üretim yapılan Gümüşpınar sektörü civarında radara bakış doğrultusunda yaklaşık 4 mm kadar yıllık çökme hızı hesaplanmıştır. Tüm maden alanı ve civarına bakıldığında ise deformasyon kaynaklı tehlikeli bir alana rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Interferometric Synthetic Aperture Radar is a new technique used in investigating the deformations occurring on the earth surface. By its capability of providing much broader domain coverage as compared to any other available techniques, researchers are using the interferometric synthetic aperture radar technique in many areas of their research and primarily crustal deformation. The purpose of this study is to observe the deformation impacts on an open-pit mining field located in Bursa/Orhaneli using InSAR technique. 15 scenes acquired between January 2012 and July 2013 by TerraSAR-X satellite were processed in analyses. Coherence between SAR images are unfortunately low due to rural investigation area and absence of persistent scatterers that reflect radar signal. In other words, correlation between SAR images are weak. For this reason, a hazard map covering the whole study area could not be generated. SAR images were processed by ERDAS IMAGINE and ENVI-SARscape software and an attempt was made to detect displacement velocity using SBAS algorithm. Annual subsidence velocity was calculated as about 4 mm in the direction of radar line-of-sight in the vicinity of Gümüşpınar region that has lignite production activity. It was not encountered any vulnerable area affected by deformation over the entire mining field.