Tanacetum armenum (DC) SCH. BIP. bitkisinin kimyasal kompozisyonu ve biyolojik aktiviteleri
Chemical composition and biological activity of tanacetumarmenum (DC) SCH. BİP
  1. Tez No: 676511
  2. Yazar: KEVSER AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLMİRA ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yetişen Tanacetum armenum (DC) Sch. Bip. bitkisi üzerinde fitokimyasal ve biyolojik aktivite taramaları gerçekleştirilmiştir. Bitkinin uçucu yağı (TAUY), n-hegzanlı, metanollü ve sulu ekstreleri (TAHE, TAME, TASE) ve metillenmiş sabit yağ asitleri elde edilmiştir. TAUY ve yağ asitlerinin kimyasal kompozisyonları GC-FID/MS ile incelenmiştir. Major uçucu bileşikler olarak kafur (%48.3), borneol (%13.6) ve γ-ödesmol (%13.5) tespit edilmiştir. Yağ asitleri profilinde palmitik (%43.8), nonadekanoik (%18.3), linoleik (%10.9), araşidik (%7.8) ve linolenik (%4.8) asitleri tespit edilmiştir. Uçucu yağ ve ekstrelerin antioksidan aktiviteleri TEAC (Troloksa eşdeğer antioksidan kapasite), DPPH (difenil pikrilhidrazil), β-Karoten soldurma ve ORAC (oksijen radikal absorbans kapasitesi) testleri ile değerlendirilmiştir. TAME, TASE ve TAUY önemli derecede antioksidan aktivite göstermiştir. GC/MS ve LC/MS ile kombine biyootografik yöntemlerle antioksidan aktiviteden sorumlu bileşiklerin 3,5-dikafeoilkuinik asit, luteolin glukozit, 5-kafeoilkuinik asit, ikarisid b5, luteolin, kafur, 1,8-sineol ve borneol olduğu tespit edilmiştir. Ekstrelerde toplam fenol ve flavonoit miktarları değerlendirilip en yüksek değerler TASE ve TAME'de saptanmıştır. Antidiyabetik potansiyelin tespiti için α-amilaz enzimini inhibe etme etkisi incelenmiştir. En yüksek inhibisyon değerleri TAME (İnh % 33.92) ve TAHE'de (İnh % 33.84) saptanmıştır. Antimikrobiyal araştırmaların sonucunda TAUY'nın B. subtilis, K. aerogenes ve Candida türlerine karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. TAHE'nin Gram (+) ve (-) suşlara karşı aktivite gösteren en etkili ekstre olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ekstrelerin, standart antimiktobiyal ajanlara kıyasla suşlara karşı zayıf bir şekilde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, comprehensive phytochemical studies and screening of biological activities of Tanacetum armenum (DC) Sch. Bip have been carried out. For this purpose the essential oil (TAUY), n-hexane, methanol and water extracts (TAHE, TAME, TASE) and the fatty acids were obtained. The chemical compositions of TAUY and fatty acids were investigated by GC-FID/MS technique. Camphor (48.3%), borneol (13.6%) and γ-eudesmol (13.5%) were determined as major volatile compounds. Palmitic (43.8%), nonadecanoic (18.3%), linoleic (10.9%), arachidic (7.8%) and linolenic (4.8%) acids were found in the fatty acids profile. Antioxidant activities evaluated by TEAC, DPPH, β-Carotene bleaching and ORAC tests. TAME, TASE and TAUY demonstrated significant antioxidant activity. The compounds responsible for antioxidant activity were determined by bioautography method in combination with LCMS/MS and GC/MS as 3,5-dicaffeoylquinic acid, luteolin glucoside, 5-dicaffeoylquinic acid, icariside 5b, luteolin, camphor, 1,8-cineole and borneol. The highest values of total phenol and flavonoid contents of the extracts were found in TASE and TAME. In order to determine the anti-diabetic potential the inhibitory effect on α-amylase enzyme was tested. Highest inhibition values were found in TAME (Inh 33.92%) and TAHE (Inh 33.84%). As a result of antimicrobial studies, it has been determined that TAUY is effective against B. subtilis, K. aerogenes and Candida species. TAHE has been found to be the most effective extract showing activity against Gram (+) and (-) strains. Although, it has been observed that the extracts are weakly effective against the strains compared to the standard antimicrobial agents.