Erzincan ve çevresinde yayılış gösteren bazı Tanacetum L. (Asteraceae) taksonlarının antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and antioxidant activities of some Tanacetum L. (Asteraceae) taxons spreading around Erzincan
  1. Tez No: 494977
  2. Yazar: AYŞE GÜL CANİKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Erzincan ve çevresinde yayılış gösteren 7 ayrı türün (Tanacetum argenteum (Lam.) Willd. ssp. argenteum, Tanacetum argyrophyllum (C. Koch) Tvzel. var. argyrophyllum, Tanacetum armenum (DC.) Schultz Bip., Tanacetum nitens (Boiss.&Noe) Grierson, Tanacetum heterotomum (Bornm.) Grierson, Tanacetum densum (Lab.) Schultz Bip. ssp. eginense Heywood, Tanacetum alyssifolium (Bornm.) Grierson) yapraklarının etanol ve kloroform ekstraktlarının antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Ekstraktların antibakteriyel aktiviteleri, disk -kuyu difüzyon ve MİK yöntemleri kullanılarak, antifungal aktiviteleri de, disk ve kuyu difüzyon yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Çalışılan türler arasında Tanacetum argyrophyllum (C.Koch) Tvzel. var. argyrophyllum, Tanacetum armenum (DC.) Schultz Bip. kloroform ve Tanacetum alyssifolium (Bornm.) Grierson kloroform ve etanol ekstraktlarının, kullanılan Gram (+) bakterilere karşı etkili antibakteriyel aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca çalışılan ekstraktların antioksidan aktiviteleri; DPPH radikali süpürme aktivitesi, indirgeme gücü, toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği, ABTS radikali süpürme aktivitesi, metal şelatlama aktivitesi ve toplam antioksidan kapasitenin belirlenmesi yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Birçok parametre için, özellikle Tanacetum heterotomum (Bornm.) Grierson ekstraktlarının, yüksek antioksidan aktiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the antimicrobial and the antioxidant activities of the chloroform and the ethanol extracts of the leaves of seven different species spreading around Erzincan (Tanacetum argenteum (Lam.) Willd. ssp. argenteum, Tanacetum argyrophyllum (C. Koch) Tvzel. var. argyrophyllum, Tanacetum armenum (DC.) Schultz Bip., Tanacetum nitens (Boiss&Noe) Grierson, Tanacetum heterotomum (Bornm.) Grierson, Tanacetum densum (Lab.) Schultz Bip. ssp. eginense Heywood, Tanacetum alyssifolium (Bornm.) Grierson) were investigated. The antibacterial activities of the extracts were determined by using the disk and well diffusion and MIC methods. Also the antifungal activities of all extracts were determined by using disk and well diffusion methods. Among the species studied, it was identified that the extracts of Tanacetum argyrophyllum (C. Koch) Tvzel. var. argyrophyllum chloroform, Tanacetum armenum (DC.) Schultz Bip. chloroform and Tanacetum alyssifolium (Bornm.) Grierson chloroform and ethanol, showed effective antibacterial activity against Gram (+) bacteria. Also the antioxidant activities of the studied extracts were identified by using DPPH radical scavenging activity, reducing power, total fenolic content, total flavonoid content, ABTS radical scavenging activity, metal chelating activity and determination of total antioxidant capacity methods. For many parameters, it was determined that; especially Tanacetum heterotomum (Bornm.) Grierson extracts have high antioxidant activity.