AHP ve TOPSİS yöntemleri ile restoranların hizmet kalitesinin değerlendirilmesi: Edirne ili örneği
Evaluation of service quality of restaurants with AHP and TOPSİS methods: The case of Edirne province
- Tez No: 676510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEL ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Turizm sektörü içerisinde büyük paya sahip olan restoranların sert piyasa koşullarında rekabet edebilmelerinin, uzun vadede kârlılıklarını arttırarak sağlıklı büyüme sağlayabilmelerinin ve maliyetlerini en düşük seviyede tutarak sektörde kalıcı olabilmelerinin yolu hizmet kalitelerini sürekli iyileştirmelerinden ve geliştirmelerinden geçmektedir. Hizmet kalitelerini geliştirebilmek için hizmet kalitelerini değerlendirerek doğru hizmet kalitesi stratejilerine karar vermek zorundadırlar. Bu çalışmanın amacı, Edirne'de faaliyet gösteren üç restoranın hizmet kalitesinin AHS ve TOPSİS yöntemleri ile değerlendirilmesidir. Literatür taraması sonucunda dört ana kriter ve 12 alt kriter belirlenmiştir. İlk aşamada belirlenen kriterlerin, uzman görüşlerinin rasyonel sayılara çevrilmesine olanak sağlayan AHS yöntemi ile önem dereceleri belirlenmiştir. İkinci aşamada ise her üç restorandan en az bir kez hizmet almış olan 97 kişi önem dereceleri belirlenen kriterler doğrultusunda anket yardımı ile restoranları puanlamıştır. Ardından TOPSİS yöntemi ile restoranlar arasında sıralama yapılmıştır. Analizlerde Microsoft Excel, Super Decision ve MCDM programlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The way that restaurants, which have a large share in the tourism sector, can compete in harsh market conditions, achieve healthy growth by increasing their profitability in the long term, and be permanent in the sector by keeping their costs at the minimum level is through continuous improvement and development of their service quality. In order to improve their service quality, they have to decide on the right service quality strategies by evaluating their service quality. The aim of this study is to evaluate the service quality of three restaurants operating in Edirne with AHS and TOPSIS methods. As a result of the literature review, four main criteria and 12 sub-criteria were determined. In the first stage, the importance levels were determined with the AHP method, which allows the expert opinions to be translated into rational numbers. In the second stage, 97 people, who had received service from all three restaurants at least once, scored the restaurants with the help of a questionnaire in line with the criteria determined by their importance. Then, a ranking was made among the restaurants using the TOPSIS method. Microsoft Excel, Super Decision and MCDM programs were used in the analyzes.