Betonarme çerçevelerin güçlendirilmesinde kendini merkezleyen enerji dağıtıcı çaprazların optimizasyonu
Optimization of the self-centering energy dissipative braces for retrofitting reinforced concrete frames
- Tez No: 676515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada betonarme çerçevelerin kendini merkezleyen enerji dağıtıcı çaprazlarla (KMEDÇ) güçlendirilmesi için optimizasyon tabanlı bir tasarım yöntemi geliştirilmiştir. Bayrak tipi çevrimsel davranışa sahip KMEDÇ, yapıların rijitlik, dayanım, süneklik ve enerji sönümleme kapasitesini artırırken geri merkezleme mekanizmasıyla da kalıcı hasarları önleyebilme özelliğine sahiptir. KMEDÇ'nin, en düşük maliyet ve en yüksek enerji dağıtma kapasitesini sağlayacak tasarımının elde edilebilmesi için yapay arı kolonisi yöntemini kullanan bir optimizasyon çalışması yapılmıştır. Bu çalışma, Türk Bina Deprem Yönetmeliği'ne (TBDY) göre sismik performansı yetersiz, çok katlı yapıların zemin katını temsil edecek şekilde eksenel olarak yüklenen tek katlı, güçlü kolon zayıf kiriş koşulunu sağlayan ve sağlamayan 1.5, 3, 6 metre açıklıklara, 3 metre yüksekliğe sahip altı farklı çerçeve için gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon çalışması ile tasarımı yapılan KMEDÇ'nin incelenen tüm betonarme çerçevelerin sismik performansını artırdığı ve TBDY sınırlı hasar performans seviyesini sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak sismik performansı yetersiz betonarme çerçeve tipi yapıların KMEDÇ ile optimum olarak güçlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an optimization-based design method for retrofitting reinforced concrete frames with self-centering energy dissipative (SCED) braces has been developed. SCED, which has a flag-shape hysteresis, increases the rigidity, strength, ductility, energy absorption capacity of the structures also has ability to prevent permanent damage with self-centering mechanism. An optimization study using the artificial bee colony method was carried out in order to design SCED with lowest cost and highest energy distribution capacity. This study was carried out for six different frames with 1.5, 3, 6 meters spans and 3 meters height, which are loaded axially to represent the ground floor of multi-story structures. The reinforced concrete frames which have insufficient seismic performance according to Turkish Building Earthquake Code- 2018 (TBEC) are selected as providing and not providing strong-column weak-beam conditions. It was concluded that the SCED, which was designed with the optimization study, increased the seismic performance of all the reinforced concrete frames examined and provided the limited damage performance level of TBEC. As a result, it has been shown that reinforced concrete frame-type structures with insufficient seismic performance can be optimally retrofitted with SCED.