Bazı agronomik ve kalite özellikleri yönünden 16 pamuk (Gossypium hirsutum l.) çeşidinin kahramanmaraş ekolojisindeki performanslarının belirlenmesi
Determination of the performance of 16 cotton (Gossypium hirsutum l.) varieties in kahramanmaraş ecology for some agronomic and quality properties
  1. Tez No: 676537
  2. Yazar: FATMA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 2018 yılında, bazı pamuk çeşitlerinin Kahramanmaraş ekolojisine adaptasyonunun belirlenmesi amacıyla 3 tekrarlamalı olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş ve yürütülmüştür. Denemede,16 farklı pamuk çeşidinin bitki boyu (cm), meyve dalı sayısı (adet bitki-1), koza sayısı (adet bitki-1), ortalama koza kütlü ağırlığı (g), 100 tohum ağırlığı (g), kütlü verimi (kg da-1), çırçır randımanı (%), lif uzunluğu(mm), lif inceliği (micronaire), lif mukavemeti(g tex-1), kısa lif oranı (%), lif uzunluk uyum indeksi (%),lif kopma uzaması (%), sarılık değeri (+b), grilik değeri (Rd), ham yağ oranı (%), ham protein oranı(%) ve yağ asitleri kompozisyonu (%) gibi özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak; incelenen pamuk çeşitleri arasında bitki boyu, koza sayısı, koza kütlü ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, kütlü verimi, lif uzunluğu, lif inceliği, lif mukavemeti, lif kopma uzaması, sarılık değeri, grilik değeri, linoleik asit, oleik asit, palmitik asit ve palmiteloik asit bakımından istatistiksel olarak 0.01 düzeyinde, ham yağ oranı, ham protein oranı ve nervonik asit bakımında ise 0.05 düzeyinde önemli farklılık bulunmuştur. Kütlü verimi yönünden ES 2 ve BA 119 çeşitleri, bitki boyu bakımından Naz-07, meyve dalı sayısı bakımından SC-2009, koza sayısı bakımından ES 2, koza kütlü ağırlığı ve 100 tohum ağırlığı bakımından SC-2079, lif uzunluğu bakımından SC-2009, lif inceliği ve lif mukavemeti ile sarılık ve grilik değerleri bakımından Lydia çeşidi ön plana çıkmıştır. Ham yağ oranı bakımından SC-2009, ham protein oranı bakımından Sezener 76 çeşidi öne çıkmıştır. Linoleik asit bakımından Lima, oleik ve palmiteloik asit bakımından SC-2079, palmitik asit bakımından ise Lydia çeşidi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in 2018 it was aimed at determinating adaptation of some cotton cultivars to Kahramanmaraş ecology. In the study 16 cotton cultivars were used as material and the field trial established according to randomized block design with three replication. In the study properties such as plant height (cm), sympodial number per plant, boll number per plant, seed cotton weight per boll (g), 100 seed weight (g), seed cotton yield (kg da-1), ginning outturn (%), fiber length (mm), fiber fineness (micronaire), fiber strength (g tex-1), short fiber index (%), fiber uniformity (%), fiber elongation (%), yellowness (+b), reflectance degree (Rd), crude oil content (%), crude protein content (%) and fatty acid composition (%) were investigated. As a result, there were statistically significant differences among investigated cotton cultivars in terms of plant height, boll number per plant, seed cotton weight per boll, 100 seed weight, seed cotton yield, fiber length, fiber fineness, fiber strength, fiber elongation, yellowness, reflectance degree, linoleic acid, oleic acid, palmitic acid and palmiteloic acid, crude oil content, crude protein content and nervonic acid. ES 2 and BA 119 cv. for seed cotton yield; Naz-07 cv. for plant height; SC-2009 cv. for sympodial number; ES 2 cv. for boll number; SC-2079 cv. for seed cotton weight per boll and 100 seed weight; SC-2009 cv. for fiber length; Lydia cv. for fiber fineness, fiber strength, yellowness and reflectance degree standed out. SC-2009 cv. for crude oil content; Sezener 76 cv. for crude protein content; Lima cv. for linoleic acid; SC-2079 cv. for oleic and palmiteloic acid; Lydia cv. for palmitic acid were beter than the other cultivars.