Pandemi/afet durumu ve sonrasında mimarlık, planlama ve tasarım eğitiminde bologna program yeterlilikleri üzerinden dijital staj kurgusunun gelişmesi
Development of the digital internship over bologna program competences in the education of architecture, planning and design on pandemic/calamity
  1. Tez No: 676541
  2. Yazar: İREM BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ERTAŞ BEŞİR, DOÇ. DR. ELİF SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küresel ölçekte yaşanmakta olan COVID-19 salgını dolayısıyla, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen olağanüstü durum karşısında Yükseköğretim Kurulu kararı ile 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Dönemi sonlandırılmış ve online eğitim başlatılmıştır. Bu süreç mimarlık, planlama ve tasarım eğitim modelini de dönüştürme sürecini beraberinde getirmiş olup yaz stajlarına yönelik tedbirler ve arayışlar başlamıştır. Çalışmada, yükseköğretimin en kritik tamamlayıcılarından biri olan staj eğitimi; Bologna süreciyle ilişkili olarak beceri ve kazanımlar ile tanımlanarak, uzaktan eğitime dayalı dinamik bir model sunulmaktadır. Böylece Mimarlık ve Tasarım Eğitimi Dijital Staj (MİTEDİS) olarak adlandırılan model ile staj olanağı sunulması ve öğrenci kazanımına yönelik verim ve kalitenin arttırılmasına bir çözüm önerisi sunmak amaçlanmaktadır. Çalışmanın analiz aşamasında; katılımcı odaklı değerlendirme yaklaşımı, değerlendirme aşamasında SWOT tekniği; süreçte ise yardımcı yöntem ve teknikler kullanılmıştır. Katılımcı odaklı değerlendirme sürecinde, akademik mentörler ile dijital staj kapsamında öğrenci becerileri ve kazanımları 3 arama konferansıyla belirlenmiş; staj kurulu mentör grubu ile gerçekleştirilen 3 arama konferansıyla dijital stajın değerlendirme sürecine yönelik gereksinimler, değerlendirme cetvelinin oluşturulması, puanlanması ve görev kategorileri ortaya konmuştur. Bulgularda ise tüm analiz verileri ışığında MİTEDİS yazılımı ortaya konmuştur. Öğrenci, paydaşlar ve staj komisyonunu tek platformda birleştiren MİTEDİS modeli Altınbaş Üniversitesi bünyesinde 39 tane İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi ile denenmiştir. Ayrıca MİTEDİS'in içeriğine yönelik beceriler ve kazanımlar öğrenciler ve akademik mentörler ile; MİTEDİS yazılımının kullanımı ise öğrenciler ile gerçekleştirilen iki SWOT çalışmasıyla değerlendirilerek zayıf ve güçlü yönleri ile fırsatlar ve tehditler ortaya konmuştur. Böylelikle; bologna program yeterlilikleri dikkate alınarak beceri ve kazanımlar üzerinden yeni bir staj kurgusu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the global COVID-19 outbreak, in the face of the extraordinary situation declared as a pandemic by the World Health Organization, the 2019-2020 Academic Year Spring Semester was terminated and online education was initiated. This process brought about the transformation of the architectural planning and design education model, and measures and searches for summer internships began. In the study, a dynamic model based on online education is presented by defining internship education, with skills and achievements in relation to the bologna program. Thus, it is aimed to offer internship opportunities with the model called Architecture and Design Education Digital Internship (MİTEDİS) and to offer a solution proposal to increase efficiency and quality for student acquisition. Participant-oriented assessment approach was used in the analysis phase of the study, SWOT technique in the assessment phase, and auxiliary methods and techniques in the process phase. In evaluation process, academic mentors and students' skills and achievements within the scope of digital internship were determined with 3 online conferences, and 3 conferences held with the mentor group of the internship committee, the requirements for the evaluation process of the digital internship, the creation of the evaluation grid, and the task categories were revealed. In the findings section, MİTEDİS software is presented in the light of all analysis data. The MİTEDİS model, which combines the student, partners and internship commission on a single platform, has been tested with 39 Interior Architecture and Environmental Design students at Altınbaş University. In addition, the skills and achievements in the content of MİTEDİS and the use of MİTEDİS software evaluated with two SWOT studies. Thus, considering the competencies of the bologna program, a new internship setup based on skills and achievements was proposed.