Marmara Bölgesi ormanlarının tortricdae (Lepidoptera) faunası
- Tez No: 66218
- Danışmanlar: PROF. DR. R. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tortricidae, tarım ve ormancılıkta ciddi zararlara yol açan, Mikrolepidoptera içinde önemli yer tutan büyük bir familya olup dünya üzerinde tavsifi yapılmış 5000 dolayında türle temsil edilir. Bu familyaya mensup türlerin kanat açıklığı küçükten orta boya kadar değişir. Dünya üzerinde kanat açıklığı 3 cm'den fazla olan Tortricidae tür sayısı çok azdır. Bir çok türe ait larvalar yapraklan büktüklerinden familya“Yaprak Bükücüler”olarak adlandırılmaktadır. Larvalar ağaçların yaprak, meyve, tohum, sürgün ve tomurcuklarında beslenirler. Türlerin çoğunluğu polifag olup monofag ve oligofag olan tür sayısı azdır. Çalışmamızda Marmara Bölgesi ormanlarında yaşmakta olan türlerin yayılışları, konukçu bitkileri, zararları ve biyolojileri incelenmiştir. Arazi çalışmalarına başlamadan önce konu ile ilgili yerli ve yabancı yayınlar incelenerek, Tortricidae türleri hakkında bilgi edinilmiştir. Bu bilgilerin ışığında Marmara Bölgesi ormanlarında yaşayan türler tespit edilmeye çalışılmış ve önemli türler üzerinde daha detaylı incelemeler yapılmıştır. Araştırma alanları, Marmara Bölgesi'ni mümkün olduğu kadar temsil edebilecek şekilde tüm bölgeye yayılmıştır. Marmara Bölgesi ormanlarında yaşayan türleri ve biyolojilerini belirleyebilmek amacıyla değişik zamanlarda surveyler yapılarak araziden larva, pupa ve ergin toplanmıştır. Araştırmalarımız sonunda, Marmara Bölgesi ormanlarında Tortricidae familyasına mensup 40 türün yaşadığı tespit edilmiştir. Bu türler Tortricinae ve Olethreutinae altfamilyalarına dahil 6 tribus altında aşağıda verilmiştir. Familya TORTRİCİDAE Altfamilya Tortricinae Tribus Tortricini 1. Aleimma loeflingiana (Linnaeus) 2. Croesia bergmanniana (Linnaeus) 3. Croesia forskaleana (Linnaeus) 1154. Tortrix incertana Treitschke 5. Tortrix viridana (Linnaeus) Tribus Cnephasiini 6. Cnephasia pasiuana (Hübner) Tribus Archipini 7. Archips crataegana (Hübner) 8. Archips podana (Scopoli) 9. Archips rosana (Linnaeus) 10. Archips xylosteana (Linnaeus) 1 1. Epagoge grotiana (Fabricius) 12. Cacoecimorpha promtbana (Hübner) 13. Choristoneura hebenstreitella (Müller) 14. Clepsis rurinana (Linnaeus) 15. Pandemis dumetana (Treitschle) 16. Pandemis heparana (Denis and Schiffermüller) 17. Philedone gerningana (Denis and Schiffermüller) 18. Ptycholoma /ec/raowa Linnaeus Altfamilya Olethreutinae Tribus Olethreutini 19. Eudemis profundana (Denis and Schiffermüller) 20. Hedya nubiferana (Haworth) 2 1. Olethreutes arcuella (Clerck) 22. Olethreutes metallicana (Hübner) 23. Olethreutes obsoletana (Zetterstedt) 24. Pseudosciaphila branderiana (Linnaeus) Tribus Eucosmini 25. Barbara herrichiana Obraztsov 26. Epiblema roborana (Denis and Schiffermüller) 27. Epinotia nisella (Clerck) 28. Gravitarmata margoratana (Heinemann) 29. Gypsonoma dealbana (Frölich) 11630. Gypsonoma nitidulana (Lienig and Zeller) 31. Pseudococcyx tessulatana Staudinger 32. Rhyacionia buoliana (Denis and Schiffermüller) 33. Spilonota ocellana (Denis and Schiffermüller) Tribus Grapholitini 34. Cydia amplana (Hübner) 35. Cydia conicolana (Heylaerts) 36. Cydia fagiglandana (Zeller) 37. Cydia pomonella (Linnaeus) 38. Cydia splendana (Hübner) 39. Cydia strobilella (Linnaeus) 40. Pammene mariana (Zerny) Tribuslar içinde 12 tür ile en zengini Archipini'dk. Cnephasiini tribusuna bağlı sadece bir tür tespit edilebilmiştir. Çalışmalarımızda, Rhyacionia buoliana (Den. and Schifl.), Tortrix viridana (L.) Gypsonoma dealbana (Fröl.), Cydia pomonella (L.), Hedya nubiferana (Haw.), Archips xylosteana (L.), Archips rosana (Linnaeus), Croesia bergmanniana (L.), türlerinin Marmara Bölgesi ormanlarında populasyon yoğunluğunun fazla olduğu ve ekonomik zararlara neden oldukları saptanmıştır. 117
Özet (Çeviri)
The Tortricidae (Lepidoptera) Fauna of Marmara Region Forests The family Tortricidae which causes great damage on agricultural plants and forests is one of the important family of Microlepidoptera involving approximately 5000 species. The wing spans of the adults differs from small to medium. A few species has more than 3 centimetres wing span. The larva of the most species rolls the leaves, so this family is called leaf rollers. Larva feeds on leaves, fruits, seeds, shoots and buds of trees. Most of the species are polyphagous, oligophagous and monophagous species are rare. The distribution, host plants, damage and biology of the family Tortricidae were studied in Marmara Region, Turkey. The available literature are checked to get the list of the recorded species living in this region. After that, several surveys were realized to collect speciemens and to study the most important species detailly. The research areas were distributed all over the region to study biology, host plants and damage of the living Tortricidae species. To obtain the data concerning the biology of the Tortricidae species many larvae, pupae and adults are collected from the forests of this region on different dates. As a result of this study the 40 species are distinguished which are living in this region. These species belong to the 6 tribes of the Tortricinae and Olethreutinae are given below. Family TORTRICIDAE Subfamily Tortricinae Tribe Tortricini 1. Aleimma loeflingiana (Linnaeus) 2. Croesia bergmanniana (Linnaeus) 3. Croesia forskaleana (Linnaeus) 4. Tortrix incertana Treitschke 5. Tortrix viridana (Linnaeus) 118Tribe Cnephasiini 6. Cnephasia pasiuana (Htibner) Tribe Archipini 7. Ar chips crataegana (Htibner) 8. Archips podana (Scopoli) 9. Archips rosana (Linnaeus) 10. Archips xylosteana (Linnaeus) 1 1. Epagoge grotiana (Fabricius) 12. Cacoecimorpha pronubana (Htibner) 13. Choristoneura hebenstreitella (Müller) 14. Clepsis rurinana (Linnaeus) 15. Pandemis dumetana (Treitschte) 16. Pandemis heparana (Denis and Schiffermtiller) 17. Philedone gerningana (Denis and Schiffermtiller) 1 8. Ptycholoma lecheana Linnaeus Subfamily Olethreutinae Tribe Olethreutini 19. Eudemis profundana (Denis and Schiffermtiller) 20. Hedya nubiferana (Haworth) 21. Olethreutes arcuella (Clerck) 22. Olethreutes metallicana (Htibner) 23. Olethreutes obsoletana (Zetterstedt) 24. Pseudosciaphila branderiana (Linnaeus) Tribe Eucosmini 25. Barbara herrichiana Obraztsov 26. Epiblema roborana (Denis and Schiffermtiller) 27. Epinotia nisella (Clerck) 28. Gravitarmata margoratana (Heinemann) 29. Gypsonoma dealbana (Frölich) 30. Gypsonoma nitidulana (Lienig and Zeller) 11931. Pseudococcyx tessulatana Staudinger 32. Rhyacionia buoliana (Denis and Schiffermüller) 33. Spilonota oce liana (Denis and Schiffermüller) Tribe Grapholitini 34. Cydia amplana (Hübner) 35. Cydia conicolana (Heylaerts) 36. Cydia fagiglandana (Zeller) 37. Cydia pomonella (Linnaeus) 38. Cydia splendana (Hübner) 39. Cydia strobilella (Linnaeus) 40. P ammene mariana (Zerny) The Archipini has the 12 species while Cnephasiini has only one. The populations Rhyacionia buoliana (Den. and Schiff), Tortrix viridana (L.) Gypsonoma dealbana (Fröl), Cydia pomonella (L.), Hedya nubiferana (Haw.), Archips xylosteana (L.), Archips rosana (Linnaeus), Croesia bergmanniana (L.), were well above the tolerance level and their important damage was observed 120