İmza ve mühür incelemelerinde kronolojik sıranın ATR-FTIR spektroskopisi ile tayini
Determination of chronological order in signature and seal examinations by ATR-FTIR spectroscopy
- Tez No: 676555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Adli bilimler alanında, çeşitli inceleme yöntem ve teknikleri kullanılarak belgelerin sahte olup olmadığı, imza ve yazının aidiyeti ile kronolojik sırasının tespiti gibi hususlarda belge incelemeleri yapılmaktadır. Bu çalışmada, ATR-FTIR spektroskopi yönteminin; çeşitli marka ve renklerdeki imza kalemi ve mühür mürekkeplerini kullanarak oluşturulan belgelerde, yazma araçlarının kronolojik baskılanma sırasını tayin durumunun araştırılması amaçlanmaktadır. Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Enstrümental Analiz Laboratuvarında gerçekleştirilen çalışmada, 10 farklı mühür mürekkebi markasınınnın kırmızı, mavi ve siyah renkleri ile mavi renkli birer tükenmez ve dolma imza kaleminin not kâğıtları üzerindeki baskıları; hem tek tek 32 adet, hem de“mühür üstü imza”ve“imza üstü mühür”kombinasyonları şeklinde 120 adet olmak üzere toplam 152 adet numune olarak Agilent Cary 630 model ATR-FTIR cihazında okutulmuş ve spektral görüntüleri alınmıştır. İmza-mühür kombinasyonlarının heterojen kesişme noktaları için elde edilen dalga boyları, spesifik dalga boyları ile karşılaştırılarak; bilinen imza-mühür örneklerinde kronolojik sıra belirlenmiştir. ATR-FTIR Spektroskopisi yöntemi, tüm imza-mühür örneklerinin kronolojik sırasının belirlenmesinde; 0,917'lik doğruluk oranına, 0,967'lik duyarlılığa, 0,867'lik seçiciliğe, 0,879'luk pozitif tahmin değerine, 0,963'lük negatif tahmin değerine, 7,25'lik pozitif olabilirlik oranına, 0,038'lik negatif olabilirlik oranına ve 188,5'lik tanısal Odds oranına sahipti.
Özet (Çeviri)
Document investigations are carried out on issues such as determining whether the documents are fake, signature and the identity of the article and their chronological order by using various examination methods and techniques in the field of forensic sciences. In this study, it is aimed to investigate the status of determining the chronological printing order of the writing tools with ATR-FTIR spectroscopy method in documents created by using signature pens and seal inks in various brands and colors. In the study conducted at the Instrumental Analysis Laboratory of the Üsküdar University Institute of Addiction and Forensic Sciences, the red, blue and black colors of 10 different seal ink brands and the printing of a blue ballpoint and fountain signature pen on note papers; a total of 152 samples, 32 individually and 120 in combinations of“signature on seal”and“seal on signature”, were read on the Agilent Cary 630 model ATR- FTIR device and their spectral images were taken. The wavelengths obtained for the heterogeneous intersection points of the signature-seal combinations are compared with specific wavelengths and chronological order was determined in known signature-seal samples. ATR- FTIR Spectroscopy method has the accuracy ratio of 0,917; the sensitivity of 0,967; the selectivity of 0,867; the positive predictive value of 0,879; the negative predictive value of 0,963; the positive likelihood ratio of 7,25; the negative likelihood ratio of 0,038; and the diagnostic Odds ratio of 188,5 in determining the chronological order of all signature-seal samples.